David Tramba
Skupina Less, vlastněná Janem Mičánkem, též zvažuje prodej elektrárny na biomasu v Čáslavi
PRAHA Buď získám nového akcionáře, nebo prodám elektrárnu na biomasu v Čáslavi. Takový je plán majitele lesnicko-dřevařské skupiny Less Jana Mičánka, jak přežít těžké období lesnického odvětví.
Less si již najal společnost Patria Finance, aby nalezla vhodné investory. „Proces výběru investora je zatím v rané fázi, výsledek bude známý nejdříve na podzim,” uvedl zdroj z Patria Finance, který si nepřál být jmenován.
O chystané transakci zatím nechce hovořit ani majitel skupiny Less. „Je to velice choulostivá transakce, nemám, co bych k tomu dodal,” řekl Jan Mičánek a odkázal na své několik dnů staré vyjádření k situaci na firemním webu.
Mičánek zde za příčinu problémů označil jak přístup státního podniku Lesy ČR k vypisování soutěží na těžbu dřeva, tak vlastní potíže při rozjezdu čáslavského závodu, restrukturalizaci německé dceřiné firmy a ukončení aktivit v Rusku. Loni tak skupina Less utržila rekordních osm miliard korun, zároveň však vytvořila historicky první ztrátu 230 milionů korun.
Již v loňském roce si tak Mičánkův Less musel půjčit 200 milionů korun od Agrofertu, dominantní skupiny v českém zemědělství a potravinářství, kterou vlastní druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš.
Nyní hledá skupina Less opět pomoc zvenčí. „Preferovanou variantou je prodej minority prostřednictvím navýšení základního kapitálu,” uvedl Mičánek na firemním webu. Investor, kterého vybere s pomocí Patria Finance, má posílit kapitál a vylepšit tak finanční kondici holdingu Less.
Záložní variantou je pak prodej moderní elektrárny na spalování biomasy v Čáslavi. Je v provozu teprve tři roky a její výstavba vyšla na 600 milionů korun. Jenže jak se ukazuje, zájem o elektrárnu bude omezený.
Lidové noviny oslovily 15 společností, jež aktivně podnikají v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů v České republice. Většina oslovených však zájem o koupi elektrárny rovnou vyloučila. „Problém je v nejasné budoucnosti Lessu,” uvedl jeden z dotázaných manažerů. Pokud by totiž Mičánkův Less zkolaboval, nový vlastník elektrárny by skončil bez dodávek paliva. Čáslavská elektrárna totiž spaluje piliny a další odpadní suroviny z čáslavského závodu Lessu.
Další z manažerů upozornil, že holding Less pořídil sice špičkovou, ale drahou technologii finského výrobce Wärtsilä. Na rozdíl od jiných investorů, kteří se v posledních letech pustili do energetického využití biomasy, Less nepožádal o dotaci z evropských fondů, což by ekonomiku provozu vylepšilo. V potížích není jen skupina Less. Na ztrátové hospodaření v loňském roce vinou opožděných tendrů Lesů ČR na těžbu dřeva si v předchozích týdnech postěžovali také šéfové společností Wotan Forest Martin Mašek a LST Trhanov Václav Junek.
Zatímco těžařské dřevozpracující podniky prodělávají, státní podnik Lesy ČR se chlubí rekordními zisky. Jak v dubnu uvedl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora, podnik uzavřel loňské hospodaření se ziskem 5,3 miliardy korun před zdaněním. Před rokem 2010 se přitom roční zisk Lesů ČR zpravidla pohyboval mezi půl a jednou miliardou korun.
Státní podnik se hájí, že ztráty u svých dodavatelů nezavinil. „Lesy ČR cenu dřeva nabídnutou lesnickou firmou v soutěži neurčují ani neovlivňují. Každá firma by si měla umět spočítat nabídkovou cenu do soutěže, kterou by měla být v praxi schopna realizovat – včetně svého příslušného profitu,” uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Jiného názoru je Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství. Lesy ČR prý nezajímá nic jiného než maximalizace zisku. Podnikatele v dřevařské branži drtí už jen požadavkem na platbu předem.
„Značné problémy firmám v oboru způsobily také přestávky vinou zrušených či pozdě vypsaných tendrů. Došlo až k tříměsíčním výpadkům, během kterých neměly firmy žádné příjmy, jen náklady,” dodává výkonný tajemník sdružení Václav Šebek.
***
Skupina Less
největší lesnická a dřevařská skupina v Česku, podniká také na Slovensku a v Německu
loni utržila 8miliard korun a vykázala ztrátu 230 milionů korun
zaměstnává okolo 1500 osob
jediným vlastníkem mateřské vlastníkem mateřské společnosti Less je Jan Mičánek Jan Mičánek
hlavní aktivity jsou soustředěny do dceřiných společností Less & Forest (správa lesa, těžba dřeva), Less & Timber (pily v Čáslavi, Bohdanči a Dlouhé Vsi)
Zdroj: web společnosti Less