Lesníci ve Zlínském kraji si nynější tuhý mráz pochvalují. Nízké teploty sice nejsou příjemné pro dělníky v terénu, jsou však výhodnější pro techniku, která se díky zmrzlému terénu dostane na potřebná místa. Kdyby však extrémní mrazy pokračovaly, stromy mohou začít praskat, řekli dnes ČTK lesníci.
Mráz si pochvalují například pracovníci společnosti Městské lesy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. "Dovolil nám obnovit přibližování a stahování dřeva. Lidé i technika se teď dostanou, kamkoli potřebují. Začátek ledna byl vcelku teplý a bohatý na dešťové a sněhové srážky. Rozmoklý terén byl nepřístupný," uvedl ředitel Marek Netolička s tím, že lesní dělníci jsou na mráz zvyklí.
Negativním dopadem dlouhodobých nízkých teplot je však nebezpečí, že by stromy mohly začít praskat. "To by pro lesy mohlo znamenat vážné nebezpečí," poznamenal ředitel.
Obavy z praskání sdílí také František Šopík z městské společnosti Lesy města Bojkovice. "Při kácení buků by stromy mohly praskat, mohlo by se pak něco stát," řekl s tím, že nekontrolované a nečekané pády stromů jsou nejčastější příčinou zranění lesních dělníků. Stromy by navíc podle Šopíka ztratily na kvalitě, pokud by v nich byly trhliny.
Rozloha lesních porostů ve Zlínském kraji se pohybuje kolem 159.000 hektarů. Nejvíce lesů je v Beskydech, Chřibech, Bílých Karptech a Vizovických a Hostýnských vrších. Největší část z nich má nyní ve správě státní podnik Lesy ČR, zbytek vlastní města, obce a další soukromí majitelé.