Edwin Otta
Českobudějovicko – Blíží se Vánoce, a tak se zamykají lesní cesty. Přesněji řečeno, i zamykáním závor u cest na okrajích lesů se snaží správci porostů ochránit smrčky, borovičky nebo mladé jedle před nájezdy zlodějů.
Zamčené závory jsou ale jen jedním z mnoha opatření. Dramaticky například přibývá „hlídacích” hodin. Hlídá se i mimo pracovní dobu či o svátcích, jak potvrdil Deníku Jaromír Mertlík, vedoucí Lesní správy a pily obce Kamenný Újezd. „Od začátku prosince jsme já i kolega v lese také v sobotu a v neděli. Jinak bychom to neuhlídali,” uvedl Jaromír Mertlík. Dodal, že rizikovou částí dne jsou hlavně podvečerní hodiny.
Proti zlodějům pomáhá i „mrzačení” stromků. Třeba ulamování některých větví, které deformuje korunu. Týká se to hlavně jedlí, které jsou nejvíce žádané a přitom jich v lesích není tolik, takže je lesníci na ohrožených místech stačí obejít. „Jedle v oplocenkách zaštipujeme. Stromku v přírodě to nevadí,” zdůraznil Mertlík a naznačil, že odlomení jedné nebo dvou větví stromu v podstatě neuškodí, ale přitom to znamená, že nepravidelný stromek si domů nikdo nevybere.
Další možnost je použít speciální spreje nebo barvy. Buď jsou stromky označené pro ně neškodnou barvou, nebo se nastříkají speciální směsí, která zapáchá už v lese nebo dokonce až později v teple obývacího pokoje. Někde pomáhá hlídat porosty i policie.
Poslední dobou ale někteří lesníci pozorují i nový trend v předvánočním lesním pychu. Zloději se začínají zaměřovat rovnou na speciální školky, kde se přímo pěstují stromky na vánoční trh. Do lesa tedy míří méně lidí, míní lesní správce lesního závodu Hluboká Tomáš Foit. „Není to tak časté jako dřív,” říká Foit o krádežích nadějných stromků v porostech.
A pokud už jehličnany z lesa zmizí, jsou to spíš jednotlivé kusy. „Je to spíš tak, že si někdo přijde pro jeden strom,” říká Foit. Že by někdo dorazil do lesa s kamionem, tak to se v posledních letech ve státních revírech lesů Hluboká nestalo. I hlubočtí lesáci se ale nyní věnují ochraně lesa se zvýšeným úsilím. Deformují třeba koruny jedlí nebo zamykají závory na cestách na okrajích lesa, aby se nedalo automobilem vjet dál mezi stromy.
Jedna „vánoční” jedle se při krádeži dá ocenit podle stáří, bonity půdy a dalších ukazatelů na částku v rozmezí 130 – 520 korun. Lesáky však mrzí také to, že stačí krátká zlodějská chvilka a rázem je pryč všechna práce, kterou porostu věnovali třeba deset let.