Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Správa Národního parku Šumava znovu začíná vyhlašovat minitendry na práci v lese. Těžaři se o tyto zakázky hlásí na základě Lesního informačního systému, známého pod zkratkou LesIS. Registrovaní dřevorubci do něj mají přístup a není proto problém zjistit, kdo zakázky získal. Mimo to, LesIS eviduje těžbu, jenže nový ředitel Národního parku Jan Stráský chce tento systém zrušit. Proč? Zajímal se o to Lubomír Smatana.
Lubomír SMATANA, redaktor
Místo motorové pily drží dřevorubec, když začíná svoji práci, myš, sedí u počítače, no a hledá místo, kde by mohl nabídnout svoji práci, zapojit se do minitendru, který může anebo nemusí vyhrát. Teď sedím u počítače s Františkem Hailem z Kašperských Hor.
František HAIL, dřevorubec, Kašperské Hory
Jo a tady vidíte prostě, kdo tam do toho šel a jak dopadli ty lidi. Já to beru jako férový, protože každej má stejnou šanci, že jo. Tady to máte, než to naběhne.
Lubomír SMATANA, redaktor
Takže každej dřevorubec dneska musí mít internet, jinak se nechytá na Šumavě?
František HAIL, dřevorubec, Kašperské Hory
Ne, on ... Takhle, ono svým způsobem musí mít, že jo, což většinou teda si myslím, že dneska má, anebo je to možný na Polesí, tam je prostě počítač, kterej je určenej pro ty živnostníky, kteří tam ten ...
Lubomír SMATANA, redaktor
František Hail shání práci pro sebe a několik parťáků a u minitendrů by chtěl jako živnostník zůstat. Nad jejich právní čistotou bdí plzeňský advokát Michal Bernášek. Do systému má jako správce vstup a na monitoru ukazuje další výhodu LesISu, přesnou evidenci dřeva a těžby.
Michal BERNÁŠEK, plzeňský advokát, správce systému LesIS
Dřevo je zaevidováno ještě v situaci, kdy je v lese nepokácené a nikoliv jako v dřívějších letech, byla ta evidence od začátku do konce prostě průkazná.
Lubomír SMATANA, redaktor
Podstata minitendrů je svým způsobem až neuvěřitelně jednoduchá. Zájemci o zakázku se přihlásí do systému přes počítač a ten automaticky na základě nejnižší ceny vybere vítěze. 5 minut po ukončení soutěže už každý ví, kdo vyhrál a za kolik. Všichni mají stejné šance, říká Bernáškův koncipient Pavel Slípek.
Pavel SLÍPEK, koncipient Michala Bernáška
Taková ta zákonná povinnost dodržet rovnost těch podnikatelů, tak ta se promítla v tom zadávacím řízení tím, že jsme pro ty drobné živnostníky připravili průvodce v podání nabídky, který jim velmi výrazně usnadnil ty formální náležitosti, které vyžaduje přísný zákon o zadávání veřejných zakázek. Když si na ten detail kliknu, jo, čili takhle vypadá ten strom.
Lubomír SMATANA, redaktor
Systém LesIS vypadá dokonale, ale má své odpůrce. Třeba některé šumavské starosty, kteří ho považují za administrativně náročný. Jejich hlasu vážně naslouchá i šéf Národního parku Jan Stráský.
Jan STRÁSKÝ, šéf Národního parku Šumava
Já taky to tak beru. Lesníci někteří jsou spokojení, někteří nejsou, to vidím. To znamená, není pravda, že ty dřevařský lobby chtějí zrušit minitendry, poněvadž děsně vyhovujou obcím, to pravda není. Většina těch agresivnějších starostů na té Šumavě s tím nejsou spokojeni a chtějí to měnit.
Lubomír SMATANA, redaktor
Odpůrci šéfa Národního parku tvrdí pravý opak. Podle nich je to jasná snaha otevřít cestu velkým firmám k rozparcelování Šumavy. To Jan Stráský popírá, podle něj se ale minul účinkem hlavní smysl minitendrů, dát práci šumavským dřevorubcům.
Jan STRÁSKÝ, šéf Národního parku Šumava
Já chci říct, že nejlépe by bylo, kdyby na Šumavě pracovali zaměstnanci. Přijmu si na to 200 zaměstnanců a žádný výběrový řízení nevypisuji. Ale to říkám jenom proto, že je to triviální a každej blbec na tohle přijde. Přesto ten park to nedělá a vymejšlí tyhle ty složitý systémy. Ale abych vám teď řekl, jak to udělám, to opravdu nevím.
Lubomír SMATANA, redaktor
Evidence těžby a zadávání minitendrů přes systém LesIS funguje na Šumavě už 3. rokem a šumavští dřevorubci práci mají. Lidé ze Správy Národního parku minitendry většinou chválí a chtěli by je rozšířit třeba i na stavební zakázky. Ovšem na mikrofon v současné napjaté situaci odmítají říct i jen jediné slovo.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Dodává reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana. A nejen lesní těžbě, ale taky dalším otázkám kolem šumavského národního parku věnujeme dnešní podvečerní diskusi Radiožurnálu. Jedním z hostů v šumavské Modravě bude krátce po 17. hodině nový ředitel parku Jan Stráský. No a to byly polední Ozvěny dne.