logo Silvarium tisk

Lesní porosty, které by mohly přilákat zloděje, už nechali revírníci potřít zapáchajícím nátěrem.

Lesáci v Karlovarském kraji se chystají na nájezdy zlodějů vánočních stromků. Už stačili stromky v nejatraktivnějších lesních porostech potřít nátěry, které v teple domácností roztají a zasmradí celý byt. Sestavili již také lesní hlídky, které jsou připravené začít sázet zlodějům stromků tučné pokuty.

„Potřeli jsme stromky chemickým preparátem,” uvedl ředitel Lázeňských lesů v Karlových Varů Evžen Krejčí. „Na první pohled nelze nátěr rozpoznat, protože v chladu není možné jej identifikovat. Když se ale zloději podaří přeci jenom přes hlídky přinést stromek domů, pokazí si celé Vánoce. Nátěr totiž v teple roztaje a zasmradí celý byt,” dodal Krejčí, podle kterého se jeho revírníci v minulosti naštěstí nesetkali s žádným velkým pleněním lesních porostů za účelem zisku vánočního stromku.

Zvláštní hlídky

„Postavili jsme zvláštní hlídky lesní stráže,” uvedl Milan Procházka, lesní správce Lesů ČR z Toužimi na východě Karlovarska. „Pokud stráž objeví v lese vozidlo, je to pro jeho majitele problém. Nachytají-li ho s vánočním stromkem, má problém další. Pokuta jej nemine,” uvedl s tím, že nájezdy na Toužimsku nejsou časté.

„Zloději jdou spíše po borovičkách, kterých my tady moc nemáme,” vysvětlil.

Pokuta až tisíc korun

„Pokud lesní stráž přistihne zloděje, může mu udělit na místě pokutu až do výše jednoho tisíce korun,” uvedl lesní správce Lesů ČR v Horní Blatné Petr Josef Cetl. „Pokud ale škoda přesahuje částku pět tisíc korun, přivolá lesní stráž policii, která věc předá ke správnímu řízení, kde jsou pokuty mnohem vyšší,” dodal. „My se naštěstí snad velkého množství zlodějů letos nedočkáme, protože v lesích je přes půl metru sněhu,” dodal.

Speciální hlídky nechystají Loketské městské lesy. „Naši pracovníci jsou neustále v terénu a jsou často vidět, svým způsobem tak suplují hlídky proti zlodějům,” řekl ředitel Loketských městských lesů Pavel Scheuer.

Podle něj už krádeží stromků není tolik jako před lety. „Lidé mají velký výběr u supermarketů, kde jsou kolikrát hezčí stromky než v lese. Než je tam člověk najde, dá to spousty práce, plus riziko přichycení, tak se to nevyplatí,” poznamenal ředitel s tím, že v současné době lesníkům nahrává také počasí, které ztěžuje pohyb v lesích.

Jinou metodu zvolily Lesy města Chebu, které krásné vánoční stromky „mrzačí”. „Pokud náš hajný vidí pěkný stromek, který by mohl lákat zloděje, ulomí mu větvičku, a tím ho poškodí a vlastně zoškliví,” popsal praxi svých pracovníků ředitel chebských lesů Zdeněk Hoferca.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě