ONDŘEJ ŠMÍD
Písecké lesnické školy letos slaví 125 let, jednou částí oslav byla i včerejší lesnická soutěž. Přijeli i Poláci a Slováci
Písek – Denisa Křížová se včera účastnila soutěže v lesnických dovednostech, která se konala před píseckým letním kinem. Jednou z disciplním bylo kromě řezání kmenů na přesnost či rychlost co nejrychlejší rozebrání a opětovné sestavení motorové pily. „Zrovna tahle disciplína nepatří mezi moje nejoblíbenější. Ale dneska to myslím nebylo úplně špatné. Řezat pilou a rozebírat ji se učíme ve škole. Doufám, že náš tým neskončí v soutěži poslední, ale stát se to může,” směje se studentka čtvrtého ročníku Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga Písek (SLŠ) Denisa Křížová.
Právě její škola připravila na včerejšek akci, která měla sloužit jak k propagaci lesnictví mezi lidmi, tak i k porovnání dovedností studentů jednotlivých škol a lidí z praktického lesnického prostředí. „Je to pátý ročník soutěže. Letos jsme to spojili s oslavami 125. výročí založení píseckých lesnických škol,” uvádí ředitel SLŠ František Bušina.
„Soutěží třináct družstev. Přijely sem i týmy z našich partnerských škol, z polské Bělověže a ze slovenského Liptovského Hrádku. Účastní se i tým Lesů města Písku, Lesů České republiky a Vojenských lesů a statků ČR, zbytek jsou naše školní týmy. Dvě družstva jsou čistě dívčí,” doplňuje Bušina. Soutěž měla dvě části, teoretickou a praktickou. To podle Bušiny mohlo vést k zajímavým srovnáním. „Je pravděpodobné, že lidé, kteří v lese pracují každý den, budou lepší v praktických disciplínách. Studenti se zase mohou prosadit v teorii, tu mají v čerstvé paměti,” dodává Bušina. Kromě soutěže odborníků se mohli leccos dozvědět i laici. Na výstavišti totiž stál stánek, kde učitel SLŠ Jan Kukrál ukazoval dětem i dospělým, jak funguje ekologie lesa. „Lidé si mohli zkusit poznávat živočichy, dřevo a různé přírodniny, děti mohly malovat a zkusit si na čas zatlouci hřebík do dřeva,” říká Kukrál.