Proč je v lese ten nejpříjemnější stín? A jak našemu klimatu prospěje dřevěný trám v krovu? O stavu krajiny Královéhradeckého kraje hovoří lesník doc. Ing. Radek Pokorný, Ph.D. z Mendelovy univerzity v Brně.
Nadýchat se čerstvého vzduchu, to je jeden z cílů výletů do přírody. Dosáhneme ho ale i v lesích, které jsou tak blízko civilizace a automobilové dopravy, jako Městské lesy Hradec Králové?
V jakémkoliv lese je vzduch skutečně zdravější než za jeho hranicemi. Prachové částice a nečistoty z ovzduší se totiž zachytávají na povrchu listů a jehlic v korunách stromů. Každý listnáč představuje záchytnou síť, která je šestkrát větší než plocha, kterou samotný strom v lese zabírá. Smrky a jedle dovolí těmto nečistotám obalit každou jehličku, takže záchytná plocha je větší dokonce dvanáctkrát. To však neznamená, že vzduch je v lese sice čistý, ale stromy jsou špinavé! Tohle přírodní filtrační zařízení se totiž pravidelně čistí deštěm. Jehličnany mají ještě další výhodu – produkují různé těkavé látky, monoterpeny a silice, které přímo zabíjí škodlivé bakterie poletující ve vzduchu. Těkavé látky produkované stromy v lese mají i vlastní elektrický náboj a podílí se tak na ionizaci vzduchu. Takže nejen, že dýcháte čistý vzduch, ale i vzduch ionizovaný a zbavený bakterií, který kvůli přítomnosti terpenoidů navíc působí antidepresivně.
Celý rozhovor najdete zde