Václav Valášek
Hodnota peněz je nejistá, jak se jich tedy šikovně zbavit? Jistě, zlato je krásné, ale taky je teď po něm setsakramentská poptávka. Pokud už jste zajištěni na důchod, kupte vnoučatům kousek lesa. Je ještě krásnější než zlato. A uklidňuje.
Když máte les, můžete v něm běhat, sbírat houby nebo vlastnoručně kácet stromy. Nebo se z něj prostě těšit. Les však může generovat i uchopitelnější zisky, můžete ho proměnit třeba na bydlení nebo na topení v bydlení a samozřejmě – také na peníze. Je v tom jen jeden háček. Tedy pořádný hák: investice do lesa se vyplatí až vašim dětem, pokud si tedy nemůžete dovolit zainvestovat do něčeho řekněme „rozsáhlejšího”. Na vlastní stáří si raději pořiďte nějakou „slepici” podle návoduJana Traxlera.
Ještě než se pustíme do čísel, kolik les stojí a kolik vydělá, zkusím vás navnadit na to, jak je taková investicespolečensky a ekologicky odpovědná. Ostatně – kdo je nejoblíbenější celebrita hned po Karlu Gottovi? No jistě, Karel Schwarzenberg. A přispívá k tomu jistě i image rozšafného lesního hospodáře, takže pokud máte nějaký vroubek, třeba pár akcií zlého ČEZpod polštářem, na lese si vylepšíte renomé.
Dobře, tohle byla demagogie. Ale ještě tu jsou seriózní čísla:
1 hektar (100 Ă— 100 metrů) smrkového lesa = plocha jehličí 22 hektarů.
Ochlazuje půdu, pohlcuje totiž 90 % slunečního záření (což v době globálního oteplování začíná mít stále větší význam), ekvivalentní 80 metrickým centům hnědého uhlí (rodinný domek míval na zimu příděl 72 metráků).
Vyprodukuje za rok 10 tun kyslíku, což je množství postačující pro dýchání 38 lidí.
Jeden hektar lesa dokáže zadržet tolik oxidu uhličitého, kolik vyprodukuje osobní auto při ujetí 90 000 km (cca 15 tun).
Jistě by bylo fér uvést i rizika. Dřevo dobře hoří, a to nejen v kamnech. Proti požáru a dalším vyjmenovaným rizikům je možné se pojistit. V současné době to umí tři pojišťovny – Česká, Hasičská a Generali. Riziko kolísání tržní ceny dřeva je u větších porostů dobře diverzifikováno tím, že prodávám v různých časech. Pokud ovšem mám jen kousek lesa a vytěžím ho v době, kdy vichřice sfoukla půlku lesů v Tatrách, radost mít nebudu. A pak je tu samozřejmě historická zkušenost – někdo se vrátí z Hradu a čí je náš les?
Jinak ale lze předpokládat, že cena dřeva poroste rychleji než inflace. Navíc se ho učíme stále lépe zpracovávat, takže z toho samého objemu získáváme víc a víc užitku. Také znovu roste využívání dřeva ve stavebnictví a průmyslu jakožto ekologické suroviny s vynikajícími vlastnostmi. Není také vyloučeno, že se do budoucna tzv. „funkce lesa” změní na „produkty lesa”. Tedy že jako vlastník lesa, který filtruje ovzduší a generuje kyslík, budete do budoucnosti moci třeba prodávat emisní povolenky.
Příště se podíváme na dva inzeráty, které nabízejí ke koupi les. A všechno si to pěkně propočteme.
Autor studoval lesnickou školu, krátce pracoval v soukromé lesnické firmě ČR a podnikal v lesnictví ve Švédsku. Dnes je finančním poradcem Partners.