Vladislav Prouza
Dvacetimetrová zledovatělá skalní stěna v krkonošském Labském dole slouží od konce letošního podzimu ledolezcům. Vyznavači lezení po ledových skalách doposud riskovali konflikt s ochranáři a pokutu. Ledopád v atraktivní horské lokalitě představuje průlomový krok Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) vůči vyznavačům netradiční horské turistiky.
„V průběhu letošního roku jsme provedli inventarizaci lišejníků, mechorostů a cévnatých rostlin na skalách v Labském dole, které jsou v zimě pokryty ledopády,” uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.
„Cílem bylo získat odborná data a vyjít vstříc dlouhodobé diskusi, zda lezení na ledech ohrožuje krkonošskou přírodu či nikoli. Podařilo se nám vytipovat jednu lokalitu v Labském dole, kde by tuto aktivitu bylo možné realizovat za přesně stanovených podmínek bez ohrožení předmětů ochrany přírody,” upřesnil.
Lezení na ledopádech lze provozovat jen tehdy, bude-li v dané lokalitě minimálně třiceticentimetrová vrstva sněhu a na skalním útvaru přiměřená vrstva ledu, která zajišťuje lezení bez poškození skalního povrchu a vegetace. Do ledu nebudou vysekávány stupy, chyty nebo schody a oblast ledopádu nebude nijak technicky upravována pro usnadnění výstupu.
Lezení po prvním oficiálně zpřístupněném krkonošském ledopádu se ovšem neobejde bez předchozí registrace ledolezců v rezervačním systému Správy KRNAP (http://ledopad.krnap.cz).
„Na každý den lze zaregistrovat maximálně šestnáct osob. Lezecká sezóna trvá od 15. prosince 2010 do 31. března 2011 a lézt se může od 8 do 17 hodin,” upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.