Leden byl pro amazonský prales v Brazílii nadměrně ničivý. Za první tři týdny prales přišel o 360 kilometrů čtverečních. To je čtyřikrát více než v roce 2021, ukázaly středeční údaje brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE). Podle ochránců životního prostředí je to špatný signál, protože v lednu obvykle mýcení pralesa klesá, uvedla agentura AFP.
Údaj z letošního ledna je nejvyšší od roku 2015, odkdy INPE využívá současnou monitorovací technologii za pomoci satelitních snímků. „Tak vysoký údaj v lednu, kdy vrcholí sezona dešťů a mýcení tak obvykle klesá, si žádá pozornost a je velmi znepokojující,“ uvedl ekolog Claudio Angelo. Podle něj to "není dobrý signál“ pro zbytek roku.
Podle INPE v období od srpna 2020 do července 2021 se rozloha brazilského pralesa snížila o 13 235 kilometrů čtverečních, což je velikost srovnatelná s Jihomoravským a Olomouckým krajem dohromady. Ve srovnání s předchozím obdobím se jednalo o nárůst o 22 procent.
Mýcení pralesa v posledních letech v Brazílii sílí. Ochránci životního prostředí tvrdí, že na tom mají podíl politika prezidenta Jaira Bolsonara i liknavost úřadů v potírání nelegálního odlesňování. Podle brazilského tisku vládní agentura Ibama, která má potírání nelegálního odlesňování na starost, v loňském roce vyčerpala jen 41 procent svého rozpočtu. Naopak INPE na začátku ledna ohlásil, že musí kvůli rozpočtovým škrtům omezit monitorování ničení lesů a savan v biomu Cerrado.
Brazilská vláda prezidenta Bolsonara slíbila přísnější ochranu pralesa. Na listopadové klimatické konferenci COP26 v Glasgow oznámila závazek ukončit nelegální odlesňování do roku 2028. Bolsonaro, který dříve vyzýval k většímu využívání hospodářských zdrojů Amazonie, změnil v posledním roce rétoriku.
ČTK