logo Silvarium tisk

MIROSLAV FUCHS

Některé škody se nepodařilo odstranit ani za pět let, pociťují to hlavně lesníci

Prachaticko – Ještě dnes má hodně lidí před očima obraz jako z apokalypsy. Tisíce stromů padly za několik hodin před pěti lety za oběť orkánu Kyrill, který se přehnal i nad Českou republikou. Vedle lesů v Národním parku Šumava sčítali škody i v městských lesích.

S přímými následky orkánu se lidé dokázali vypořádat až neuvěřitelně rychle. Podle jednatele Městských lesů Volary Miroslava Řežábka ale byly horší následky lidských rozhodnutí, které následovaly. „Když se dnes řekne Kyrill, vnímám to sice jako velkou větrnou kalamitu, ale s takovými situacemi se vypořádáme. Spíše si ale vzpomenu na spojení Bursík a kůrovec,” říká Miroslav Řežábek. „V roce 2007 jsme vytěžili téměř dvouletou těžbu. Jen v našich lesích padlo zhruba padesát tisíc kubíků a my máme plánováno ročně vytěžit 35 tisíc. Mnohem horší bylo to, že po Kyrillu následovalo v jarních měsících rozhodnutí tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka, kdy změnil management druhých zón v Národním parku Šumava. To následně vedlo k tomu, že park na hranicích s našimi lesy množil kůrovce,který pak nalétal do našich lesů,” konstatoval Řežábek. Podle něho se až v loňském roce dostaly městské lesy do stavu blízkého normálu. „I tak máme kůrovce na desetinásobku stavu, který by tu byl, pokud by bývalé vedení resortu a správy parku nevyhlásilo bezzásahovost,” dodal jednatel městských lesů.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě