Tereza Jandová, moderátorka
Kůrovec se letos začal rojit minimálně o měsíc dříve než obvykle, a to i přes současné chladné a deštivé počasí. Pokud by ještě nějakou dobu vydrželo, mohlo by kůrovcovou kalamitu letos výrazně zpomalit.
Michaela Klárová redaktorka
Lesáci teď prosebně hledí s očima upřenýma na nebe.
redaktorka /citace: Český hydrometeorologický ústav/
Vzhledem k chladnějšímu průběhu počasí není vývoj kůrovce zatím příliš rychlý, ale začal dříve než v loňském roce. Další vývoj závisí na vývoji teplot a též na množství srážek. Nedostatek srážek má bohužel pozitivní vliv na jeho šíření.
Jan Kozel, vedoucí odboru péče o lesní ekosystémy Národního parku Šumava
Ukáže se v průběhu první poloviny roku, jakým způsobem se kůrovec a v jaké kondici, v jaké kondici se objeví.
Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
Předpokládáme, že se letos vyrojí 2 kůrovcové generace.
Michaela Klárová, redaktorka
V roce 2018, kdy české lesy zasáhla kalamita naplno, se kůrovec vyrojil hned 3×. Nejaktivnější je teď zatím na jižní Moravě a v Praze. Jen loni museli lesníci ve státních lesích kvůli lýkožroutovi vytěžit více než 5,5 milionu kubíků dřeva. Jenže v našich podmínkách nežije pouze kůrovec, který napadá jehličnany. Vědci u nás objevili nový rychle se šířící druh kůrovce ořešákového pocházející z úpatí Himálaje, napadá hlavně duby. I přesto jsme možná krok od chvíle, kdy lesáci s kůrovcem zatočí i bez kácení stromů. Experti z České zemědělské univerzity totiž vyvinuli novou směs, která proti broukovi funguje jako repelent. Michaela Klárová, televize Nova.
TV Nova