Pavla Kosíková, moderátorka
Kůrovec je na Šumavě opět na vzestupu. Hlavně kvůli teplému počasí a suchu během léta, už teď tam lesníci mají vytěžený zhruba dvojnásobek stromů, než pokáceli za celý loňský rok. Na západě Šumavy se navíc před kůrovcem snaží ochránit stromy kolem sjezdovek. Bez nich by totiž podle správců lesů v zimě rychleji odtával sníh.
Zdeněk Mlnařík, redaktor
60 000 m3 dřeva, to je odhadovaná těžba jen kolem Špičáku. Vloni to byl součet za celou Šumavu. Ten je letos naopak dvojnásobný.
Jan Dvořák mluvčí Národního parku Šumava
V této chvíli máme vytěženo a vyznačeno zhruba 100 000 kůrovcem napadených stromů. V loňském roce jsme byli na necelé polovině.
Zdeněk Mlnařík, redaktor
Za šíření kůrovce může hlavně suché a teplé počasí v letních měsících. Podle železnorudského Lesní správy jsou napadené hlavně stromy v blízkosti bezzásahových zón. Tam se nesmí těžit vůbec.
Petr Najman, lesní správce, Železná Ruda
Tohle zrovna, kde stojíme, tak je proti svah přímo proti těm bezásahovkám a tím vzdušným proudem, tak došlo k tomu přenesení toho brouka.
Zdeněk Mlnařík, redaktor
Kvůli těžbě je stále uzavřena od pondělí do středy stezka k Čertovu a Černému jezeru. Na to už doplácí i zdejší areál. Návštěvnost ve dnech těžby klesá o 50 %. Lesníci se teď snaží zastavit i šíření kůrovce směrem k Špičáckým sjezdovkám. V zimě už by se totiž na nich nemusel udržet sníh.
Petr Najman, lesní správce, Železná Ruda
Tím, že by to bylo vykácený, tak by tam mohlo víc svítit slunce a víc by tam mohl proudit teplý vítr.
Zdeněk Mlnařík, redaktor
Na rozdíl od předchozích let letos daří dřevo lépe prodat a zájem je stále velký. Za metr krychlový dostane správa parku zhruba 2,5 tisíce korun. Naopak třeba v Brdech je kůrovec na ústupu, po předchozí kalamitě tam Vojenské lesy plánují výsadbu ovocných stromů. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Šumava.
ČT 1