MARTIN KOMÁREK
Brutalita policejních jednotek. Partyzánská odhodlanost zelených hlídek. Válka o Šumavu.
Šílenství, kdyby šlo o obyčejného brouka. Jde ale o mnohem víc. Objevu se podařilo obnažit pozadí záhady. „Kůrovec?” diví se profesor entomologie Chicagské univerzity Jan Cejnar. „Žádný takový brouk není popsán. Znám je pouze pták kůrovec, který cizopasí na kůži rypoušů sloních.”
Od dobrozdání vědcova byl jen krok k logické dedukci. Jestliže Šumavu neničí kůrovec, kdo ji ničí a proč?
Podle svědectví Šárky J., která byla na Šumavě na dovolené, nelze kůrovcovou kalamitu podceňovat: „Zatímco můj přítel chodil na túry, pila jsem na terase penzionu kafe a kouřila. Zásadně totiž nechodím. Byla by to pohodička, kdyby se ovzduším nerozléhalo chroustání.”
Na chroustání si stěžovali i obyvatelé šumavské Modravy včetně multimiliardáře Bakaly.
Velitel hlídky Greenpiss Jakub Pták však České televizi řekl: „I my jsme slyšeli chroustání, ale žádného kůrovce jsme neobjevili.”
Co se nepodařilo ochráncům přírody, podařilo se Objevu. Přistižený kníže Schwarzenberg, s pusou ještě plnou kůry, neztratil nonšalanci: „Nu což, Miloš Zeman stromy objímá, já je ohryzávám, je to snad trestné?”
Jde o podivínství stárnoucího šlechtice, nebo o snahu zaujmout šumavské ženštiny?
Znalec heraldiky Erb je jiného názoru: „Schwarzenbergové byli vždy posedlí rodovými statky. 17. listopad by se v Česku nikdy neodehrál, kdyby Karel nepásl po rodovém dědictví, k němuž mu revoluce otevřela cestu. Kdyby na Šumavě nebyl národní park, vrátil by se mu i tamní majetek. Podobně jako zničil komunismus, snaží se zničit rezervaci.” Proč však proti tomu tak aktivně bojují zelení? Podle výpisu z katastru nemovitostí jejich vůdci Všivec a Mokřadní skoupili pozemky přiléhající k modravským lesům. Jejich podřízení teď zoufale brání kácení stromů napadených Schwarzenbergem alias kůrovcem.
Ředitel národního parku Jan Stráský suše říká: „Podle geologů se pod šumavskými rašeliništi nachází nejmocnější ložisko ropy na sever od Saúdské Arábie.”