Oldřich Danda
ŘEDITEL NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA JAN STRÁSKÝ:
* * Máte recept, jak dát dohromady ochranáře a obyvatele šumavských obcí?
Nemáme recept, že byste podle něj upekl buchtu, ale máme jisté zkušenosti. Například se nám podařilo udělat kompromis a vybudovat sedm nouzových nocležišť. Před deseti lety se o tom nikomu nezdálo, vždyť na Šumavě se nesmí přespávat. Kompromis je o tom, že se budeme snažit nutit jednu stranu, aby vyslechla argumenty té druhé.
* * Jaký kompromis vyléčí Šumavu od kůrovce?
Problém je velmi rozsáhlý a nevíme, zda se nám ho podaří vyřešit do roka či dvou. Musíme se zamyslet nad krizovým plánem, který po určitou dobu a na určitých místech nebude vůbec brát vážně zákon o ochraně přírody a bude vycházet z lesního zákona a z obrany proti kůrovci, která je obsažena v lesním zákoně. Musíme jít parcelu od parcely a pracovat na tom.
* * Myslíte, že současné vedení parku stranilo hlavně ochranářům?
Úplně. Ochranáři řekli, že kůrovec je spása a čím více lesa sežere, tím lépe. Musíme se smířit s tím, že kůrovec patří do přírody a že je to docela hezké zvířátko, ale takto nám ubližovat nesmí.
* * Chcete, aby z šumavských obcí byly vzorové vesnice. To bez peněz nepůjde. Budete chtít finance od ministerstva životního prostředí?
Existuje balík projektů šumavských obcí a pro ně budeme hledat finance v evropských fondech. Považuji za ostudu, že šumavské obce nemají čističku jen kvůli tomu, že nemají dva tisíce obyvatel.