VÁCLAV JANOUŠ
MODRAVA Kácení stromů Na Ztraceném u Modravy mělo smysl, kůrovec by sám nezahynul. Tak zní výsledek včerejšího testování šumavských stromů na přítomnost virů a hub, které zabíjejí lýkožrouty smrkové. Na společnou pochůzku se vypravili ekologičtí aktivisté, lesníci správy parku, vědci a studenti. Loupali kůru stromů a hledali, zda pod ní jsou brouci zahubení viry, či nikoliv.
S obviněním správy parku, že kácení stromů je nesmyslné, protože by brouky zabili viry, houby a plísně, přišli před týdnem aktivisté. Tvrdili, že Na Ztraceném, kde měsíc blokovali kácení kůrovcem napadených stromů, zahubili viry až 85 procent brouků. Včera opakovali to samé. „Vzorky jsou nereprezentativní, udělali jsme jich málo. Tady napadený brouk v kůře není, ale o kilometr jinde bude situace odlišná. Před 14 dny jsem tam prohlédl 70 stromů ze zhruba 350 pokácených a ve všech byli brouci masivně napadení,” prohlásil soudní znalec na ochranu přírody Miroslav Kohel, který včera do terénu vyrazil s aktivisty.
Lesníci a vědci však tvrdili opak - v lokalitách je maximálně 20 procent napadených brouků, což by nestačilo pro zastavení další kůrovcové gradace. Profesor lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze Jaroslav Holuša, který je jedním z největších odborníků na parazitaci kůrovců v zemi, to předvedl na čerstvě pokácených stromech. Ukaždého odkornil dva obdélníky kůry. „Jen minimum larev má na sobě parazity,” ukazoval nožem na odloupnutou kůru. »
Kůrovec by sám nezahynul, ukázal test. Aktivisté nevěří
Podle Holuši už letos ani nehrozí další výlet kůrovce, nejbližší přijde příští rok na jaře.
„Výsledky výzkumu teď zvážíme a podle toho se bude rozhodovat o dalším kácení. Zatím se nic konkrétně tady Na Ztraceném kácet nebude,” dodal Daniel Černý ze správy parku.
Přesné výsledky rozborů kůrovců budou známy za týden. Studenti z lesnické fakulty odebrali brouky, které budou v laboratořích zkoumat. Samotné odebírání kůrovců je také velmi zajímavé.
„Přiložíme k nim hadičku a nasajeme je do baňky,” vysvětlovala jedna ze studentek a kolegyni diktovala, kolik je v odloupnuté kůře živých brouků, kolik larev a kolik mrtvých lýkožroutů.
Podle toho, jak se pak správa parku zachová, rozhodnou o další případné blokádě i ekologičtí aktivisté. „Zatím jsme v lesích a monitorujeme situaci. Kdyby se začalo kácet někde v cenných lokalitách, jsme připraveni blokádu v září obnovit,” řekl mluvčí blokádníků Vratislav Vozník.