22.4.2011
Zprávy TV Prima 18:55
Sandra PARMOVÁ, moderátorka
Kůrovcová aféra na Šumavě může být podle odborníků jen zástěrkou. Ukazují to mapy, které má v ruce stínová rada národního parku. Podle nich mění ministerstvo životního prostředí bezzásahové oblasti tak, aby na Šumavě mohla vzniknout například sporná lanovka do Rakouska. Tu už roky plánuje postavit přes chráněné území několik podnikatelů spolu se starosty obcí.
Jiří FRĂ–HLICH, redaktor
Kácet na Šumavě kvůli kůrovci v nejpřísněji chráněné oblasti národního parku ministr sice povolil, ale musí se kácet ručně a dřevo zůstat na místě.
Tomáš CHALUPA, ministr životního prostředí /ODS/
Omezit veškerá protikůrovcová opatření v prvních zónách na pokácení stromů motorovou pilou, odvětvení a odkornění.
Jiří FRĂ–HLICH, redaktor
Cena dřeva roste a těžařská firma by za něj případně získala dost peněz. Jenže právě samotné dřevo musí zůstat na místě.
František HAIL, podnikatel, Šumava
Reakce ministra byla asi taková, kterou my jsme ani nečekali a pan Stráský taky ne, že jo. Takže, si myslím, že pan Stráský trošku má hlavu v pejru s tím, co teď s tím bude dál dělat.
Jan STRÁSKÝ, ředitel Národního parku Šumava
Ta kůra, když tam ten kůrovec je, se musí odstranit, ta se musí odvézt, ale to není technicky tak, to není zas tolik kůry, ale samozřejmě ty stromy tam zůstanou.
Jiří FRĂ–HLICH, redaktor
Tento týden vedle řady protestů kvůli zásahu na Šumavě vznikla naprosto unikátní stínová rada pro Šumavu, která se skládá z největších odborníků v zemi. Jejich názory ale současné vedení národního parku moc nezajímají.
Jakub HRUŠKA, Přírodovědecká fakulta UK v Praze
Chceme, aby naše názory posloužily k tomu, aby byly chápány důvody, proč má být na Šumavě bezzásahový režim.
Miroslav SVOBODA, docent ekologie lesa, Česká zemědělská univerzita
V zásadě je možné, že vůbec nejde o kůrovce, ale že zde mají zájmy jiné skupiny a že jsou to zájmy převážně finanční.
Jiří FRĂ–HLICH, redaktor
Před několika lety vznikl nápad postavit na Šumavě lanovku do Rakouska. Jenže ta by vedla přes přísně chráněná území. A už v roce 2009 takový nápad neprošel.
redaktor /citace: Pavel Hubený, dříve vedoucí Správy NP Šumava/
"Existence takové hodnoty klade lanovce a lyžařskému areálu strašnou spoustu překážek. Navíc pokud je podle zákona něco zakázané, tak my na tom musíme trvat."
František HAIL, podnikatel, Šumava
To pro Šumavu není vůbec dobře, hlavně pro ty podnikatele, že jo, protože i tímhle tím vlastně, co se děje, ty obrovský výstavy, to jsou ty parkhotely, apartmány různý, tak ty prostě berou kšefty těm menším podnikatelům a obce z toho vůbec nic nemají.
Jiří FRĂ–HLICH, redaktor
Jenže vědci si teď všimli zvláštních změn na mapě, kde se kvůli kůrovci smí, anebo nesmí kácet. Jen pro vysvětlení, buky tento škůdce vůbec nenapadá.
osoba
V tom novým návrhu část tady toho území zelenýho se stala bezzásahovou, ale třeba tyhle ty dvě území, ve kterých je obrovskej podíl buků a kde vlastně ty zásahy v zásadě moc nemají smysl a efekt, se stále zasahuje. A to je zrovna to území, kde by se měla stavět ta lanovka. Prostě i v tom nejcennějším území chtějí prostě postavit lanovku a i tady v tom návrhu, přestože nemá důvod tady zasahovat, tak vlastně ty zóny stejně ponechal zásahu.
Jiří FRĂ–HLICH, redaktor
A tak teprve čas prozradí, jestli se jedná o chybu na mapě, nedbalost, úmysl, anebo čistě jen roky promyšlený podnikatelský záměr. Petra Taudyová a Jiří Fröhlich, Televize Prima.