Vladimír Vácha
Teplé a slunné počasí přispělo v posledních týdnech k masivnímu rojení přemnožených lýkožroutů smrkových v šumavských lokalitách.
„Teplé počasí proti loňským dešťům zvýšilo letovou aktivitu kůrovců. Květnové dny dopomohly kůrovci k úspěšnému vyrojení v poměrně krátkém období a to je příčinou zvýšeného množství napadených stromů.
Lesníci nyní intenzivně vyhledávají napadené stromy a evidují je. Ve všech lokalitách určených pro zásah je snaha zpracovat napadené smrky co nejrychleji, aby se z nich kůrovec dál nešířil,” popsala Právu situaci v národním parku Jana Zvettlerová ze Správy NP.
Od počátku roku jde již o více než 20 tisíc kubíků napadených stromů a dalších zhruba 17 tisíc metrů krychlových na likvidaci čeká. Je to přibližně o třetinu více než loni, kdy bylo ve stejném období evidováno přibližně 28 tisíc kubíků zpracovaných a napadených stromů.
„Nárůst kůrovcových těžeb je přímým důsledkem nezpracování stromů napadených kůrovcem v bezzásahových zónách v roce 2010, které jsou v národním parku ponechány k samovolnému vývoji. V minulém roce šlo o rekordních 500 000 smrků napadených kůrovcem. Ty v letošním roce tvoří zdroj kůrovce, který atakuje navazující zdravé porosty, v nichž probíhá ochrana lesa,” konstatovala Zvettlerová, s tím, že snahou Správy NP a CHKO Šumava je především zabránit šíření podkorního hmyzu do dalších lesních porostů včetně těch, které do správy NPŠ nespadají.