Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
Zpráva Krkonošského národního parku začala v těžko přístupných částech hor těžit dřevo s pomocí vrtulníku. Turisti tam proto musejí počítat s uzavírkami některých cest. Jde o likvidaci stromů zasažených kůrovcem. Pozůstatek větrné kalamity, kterou tam v roce 2007 způsobil orkán Kyrill.
Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Nad Krkonošemi se v těchto dnech vznáší vrtulník se zavěšenými kmeny stromů. Lidé ho mohou vidět ve 3 lokalitách. V Obřím a Lvím dole a na Růžové hoře.
Radek DRAHNÝ, mluvčí, Správa KRNAP
Použitím vrtulníku v těchto lokalitách je jediné řešení, jak velice rychle z těch míst dostat napadené dřevo. Asi se nedá hovořit ještě přímo o kůrovcové kalamitě. Jsou to lokality, kde se kůrovec letošní rok přemnožil.
Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Pod trasami vrtulníku se nesmějí kvůli bezpečnosti pohybovat žádní lidé. Na přístupových cestách na to upozorňují cedule. Omezený vstup je například na frekventované cestě Obřím dolem od kapličky ke Slezskému domu. Správa národního parku chce pomocí vrtulníku vytěžit téměř 900 kubíků dřeva.
Zdeněk HEUSCHNEIDER, pilot vrtulníku
Byly tam přibližně tak kolem těch 150 metrů maximálně. Máme ten závěs, který má přibližně 30 metrů. Ty stromy měří 20, 30 metrů.
Tomáš KOZÁK, pracovník vrtulníkové letecké společnosti
Lítání v horách má svá specifika. Zejména jde o nadmořskou výšku a o termiku, která tady znepříjemňuje pilotáž a stejně tak vítr, který přechází kopce hor, dokáže spláchnout ten vrtulník.
Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Těžba pomocí vrtulníku potrvá do 5. července. Kůrovcem napadené stromy se ale budou likvidovat i později. Správci národního parku odhadují, že jich bude až 30 000 kubíků. Přemysl Šrámek, Česká televize, Krkonoše.