logo Silvarium tisk

Experti z chráněných území celého světa strávili celý týden v Krkonošském národním parku a CHKO Jizerské hory. Setkání Světového fóra lídrů chráněných území (World Protected Areas Leaders Forum, WPALF), které začalo v pondělí na Erlebachově boudě ve Špindlerově Mlýně dnes skončilo v klášteře v Hejnicích.

Hlavními tématy setkání byla opatření na ochranu světové biodiverzity a klimatu, ale dostalo se i na zdejší české reálie a projekty. S experty z celého světa (setkání se účastnili kolegové a kolegyně ze Singapuru, Malajsie, Velké Británie, Finska, Beninu, Bhútánu, Austrálie, Kanady, Uzbekistánu či Rumunska) jsme diskutovali problém přetíženosti některých částí KRNAP i CHKO Jizerské hory, hosté velmi ocenili projekty nápravy hydrologického režimu na hřebenech obou pohoří – instalaci přehrážek na rašeliništích nebo v rašelinných smrčinách, které vrací vodu do biotopů historicky odvodněných melioračními kanály. Diskutovali jsme také o aktuálních tématech české ochrany přírody, jako je chystané vyhlášení NP Křivoklátsko, CHKO Soutok či CHKO Krušné hory. Velký dojem udělala na zahraniční kolegy krkonošská tundra, podobně jako jizerskohorská rašeliniště a Jizerskohorské bučiny.

Zahraniční odborníci, kteří se tu tento týden sešli, odpovídají za péči o 7 500 000 km2 chráněných území, což je zhruba stonásobek rozlohy České republiky. České setkání WPALF bylo důležité také proto, že znamenalo restart setkávání této skupiny reprezentantů chráněných území celého světa po covidové pauze. Vynucená přestávka trvala od roku 2019, kdy se WPALF sešel v australském Melbourne.

Ze setkání vzešla také společná Krkonošsko-Jizerskohorská deklarace, v níž zástupci více než 1 000 chráněných území upozorňují, že investice do ochrany a obnovy přírody jsou nutnou podmínkou toho, aby svět zvládl současnou dvojí krizi klimatické změny a ubývání živočišných a rostlinných druhů.

TZ Správy KRNAP a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

The Krkonoše-Jizera Mts. Declaration (Krkonošsko-Jizerskohorská deklarace)

Protected and Conserved Areas are incredibly diverse covering a vast array of climates, terrains, waters and ecosystems. These places along with Other Effective area based Conservation Measures (OECM) are set to grow to 30% of the planet by 2030 with the adoption of the Global Biodiversity Framework (GBF) in December 2022.

With effective equitable management, in partnership with custodians and local communities, these areas play a transformative role, not only to address biodiversity loss , but also in combating climate change as well as unlocking a cascade of additional benefits for mental health and wellbeing, the economy, local jobs.

These benefits were illustrated throughout the 12th meeting of the WPALF through a series of educational field trips, including a detailed examination of the Jizerka peat bogs in the Jizera Mts core area. The management measures taken to restore these peat bogs has not only secured and restored environmental benefits but also reduced carbon emissions, increased carbon sequestration, added to the visitor experience and are supporting jobs in the local economy. Appropriate ongoing resources are essential for management measures to be effective and for positive outcomes to be sustained.

Protected and Conserved Areas offer a unique combination of attributes and routes to positively impact the major issues of our time. With further engagement, investment, adjustment to linked policies and by drawing on best practice from across the global family these areas can unlock an even greater cascade of benefits to address biodiversity loss, to support the route to net zero, to improve health and well-being and to underpin local economies.

WPALF

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě