logo Silvarium tisk
Brno
Helena Vaculová

Jižní Morava - I polínka do kamen mají kvůli finanční krizi nejistou budoucnost. Někteří odborníci tvrdí, že budou dražší, protože Lesy České republiky a další podniky chtějí omezit těžbu dřeva. Jiní prorokují, že se bude házet do kamen i kvalitní dřevo, které se dříve používalo ve stavebnictví, nábytkářství a na výrobu papíru.
V těchto oborech totiž o něj nyní není zájem a jeho cena, zvláště v závěru minulého roku, dramaticky spadla. Dokonce se stává neprodejným. „S ohledem na současnou cenu dřeva počítáme s tím, že těžbu letos omezíme,” říká mluvčí Lesů ČR Radek Drahný a připustil, že pak může být i méně palivového dříví, které se nyní naopak prodává velmi dobře.

„Může se stát, že palivové dříví zdraží, ale pokud to tak bude, tak se to bude týkat jen některých regionů,” soudí zase Dalibor Šafařík, který přednáší na Mendlově lesnické a zemědělské univerzitě v Brně.

Podle něj už nyní dochází k takovému paradoxu, že polínko do kamen z listnatého stromu je dražší než kus dřeva, který si koupí celulózka na výrobu papíru. „Zvláště o buk, který se dříve používal i v nábytkářství na dýhy, nyní tito zpracovatelé nemají vůbec zájem. Prodává se proto nyní i jako palivo, a tím se kvalitní dřevo vlastně znehodnocuje,” dodal.

Nízké ceny dřeva na zpracování, takzvané kulatiny, trápí hlavně vlastníky obecních a soukromých lesů. „Začátkem loňského roku se kubík kulatiny prodával za 2 000 až 2 400 korun, nyní je cena až o čtyřicet procent nižší,” uvedl předseda jejich sdružení František Kučera.
„Je to pro nás už takřka neúnosné. Abychom se mohli o les starat, bez státních dotací to nezvládneme,” míní Jaroslav Svoboda, předseda Lesního společenstva Bukovice, které sdružuje patnáct vlastníků lesa na Blanensku.

Důvodů, proč cena kulatiny letí dolů, je podle Kučery hned několik. „Stavebnictví zpomaluje, pokles výroby papíru je už katastrofální a navíc Lesy ČR vloni odtěžily velké množství dřeva při odstraňování kalamit,” uvedl Kučera.
„Také bychom za této situace těžbu rádi omezili, stromy nechali stát a začali je kácet, až bude cena dřeva vyšší, ale není to možné, je to hlavní zdroj našich příjmů,” uvedl jednatelMěstských lesů Moravský Krumlov Jiří Rozmahel. „Naštěstí my prodáváme dřevo z listnatých stromů. U něj pokles ceny nebyl tak výrazný jako u jehličnanů, za poslední rok je asi desetiprocentní. Pokud však tento trend bude pokračovat, výraznější dopad to bude mít i na nás,” připustil. Například kubík akátu nebo dubu na palivo nyní stojí 900 až 1 000 korun. Podle Jiřího Rozmahela jeho cena nahoru už nepůjde. „Myslím, že současné ceny jsou již strop a výš nepůjdou, i kdyby se dřeva v zemi těžilo méně,” soudí. Omezil se totiž i jeho vývoz. „Hodně upraveného palivového dřeva se vozilo i do Rakouska, ale kvůli silnější koruně tam už o něj takový zájem není,” dodal.

Rozmahel však potvrdil, že zájem o nejlevnější dřevo, které si lidé v lese připravují sami, je velký. Na takzvanou samovýrobu musejí dělat pořadník a ne vždy uspokojí všechny zájemce.

Mluvčí Lesů ČR Radek Drahný vysvětlil, že vloni těžili více dřeva kvůli tomu, že bylo potřeba odstranit následky orkánů i kůrovcové kalamity. „Není však pravda, že bychom těžbu enormně zvedli. Původně jsme plánovali odtěžit 7,7 milionu kubíků dřeva, ve skutečnosti to nebylo výrazně přes osm milionů kubíků.”

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě