Luboš Vrabec
Zloději si v klidu najedou s nákladním vozem do lesa, kde je vytěžené dřevo a bezostyšně jej ukradnou. Najednou zmizí i desítky kubíků. Tvrdá dřina lesáků tak přichází vniveč
Liberecký kraj - Postup je různý, ale výsledek je vždy stejný. Dřevo je pryč. Ti nejdrzejší přijedou s dodávkou k vytěženému dřevu, naloží ho a prostě ho odvezou. Jiní si užijí dřiny, stromy nejprve porazí, rozřežou a až poté odvezou. „Já bych je hnal. Sám jezdím do lesa na dřevo jako samovýrobce a děsím se toho, že by mi dřevo někdo ukradl,” řekl Jan Hnízdil z Liberce.
Dřevo prodají
Dva případy krádeží dřeva vyšetřují policisté na Českolipsku. Z lesní lokality zvané Ortel neznámí pachatelé odcizili 30 kubickým metrů dřeva připraveného k odvozu. Z lesa v Údolí samoty v Novém Boru zase zmizelo 20 kubických metrů smrkové kulatiny nařezané na dvoumetrová polena. „Zloději, kteří les navštívili, způsobili státnímu podniku Lesy České republiky škodu za celkem 43 tisíc korun,” uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Podle ní se zřejmě připravují na tuhou zimu. Ředitel krajské organizace Lesů ČR si myslí něco jiného. „V tomto případě mají zloději dřevo spíše na prodej než na topení,” uvedl Ludvík Říčař.
Chtějí se ohřát
Jiný případ se odehrál v Mníšku u Liberce a zde si zřejmě dva muži skutečně chtěli ušetřit za dřevo na topení. Pachatele přistihli při činu sami lesníci. „Jeden z vyvrácených vzrostlých dubů rozřezali na polínka a naložili do připraveného nákladního auta. „Pokud by se jim podařilo nepozorovaně odjet, lesům ČR by vznikla škoda kolem 10 tisíc korun,” sdělila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
Lesníci se snaží dřevo zabezpečit například závorami na cestách. „Je to jedna z možností, ale i přes tu zloději přejdou. Něčím to urazí, nebo si někde seženou klíč,” vysvětlil Říčař.
Brát dřevo z lesa je krádež. Pokud lidé chtějí nějaké dřevo na zimu, musí buď zaplatit, nebo se dohodnout se správcem lesa. Ten určí úsek, z kterého si mohou dřevo legálně vytěžit. Pokud člověk nemá povolení, z lesa může odnášet pouze klestí, větve a stromy jen do určeného průměru. „Je to přibližně sedm centimetrů, větší musí zůstat ležet,” uvedl Říčař.