PETR POKORNÝ
ŠÉF SPRÁVY NP A CHKO ŠUMAVA JAN STRÁSKÝ ŘEKL PRÁVU:
* Šumavský národní park existuje dvacet let. Nejméně patnáct let trvají spory o tom, zda v boji proti kůrovci kácet, či nekácet. Zasahování proti broukovi rozděluje odbornou veřejnost i politickou garnituru. Jak se dá tento spor ukončit? Existuje vůbec nějaký kompromis?
Zastavit tuto konfliktní situaci může dle mého názoru pouze kvalitní zákon o Národním parku Šumava. Já už vím o devíti pokusech o jeho vytvoření. Zatím stále zůstáváme u pokusů. Nyní vznik tohoto zákona inicioval stávající ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Víme, že podobný zákon leží v parlamentu od západočeských obcí. Zákon, pokud má být funkční, musí přinést ve své legislativní podobě takovou dohodu, která bude platná řadu let.
* Myslíte tím jistotu lidí žijících na Šumavě, popřípadě i její návštěvníky?
Ano. Plzeňský návrh říká: Takto to bude platit, a to po dobu třiceti let. Chce garantovat jistotu toho, že pokud zde třeba někdo postaví penzión, bude vědět, že toto území nezměníme na první zónu, kam nikdo nesmí. Toto území zklidní pouze zákonem garantovaná stabilita. Kdo bude chtít žít v prostředí, kdy není jasné, co bude za rok.
* Takže klíčem ke klidu na Šumavě je zákon?
Pouze zákon kvalitní, který by stabilizoval požadavky přírodovědců, návštěvníků i obyvatel Šumavy, stabilizoval alespoň na chvíli, řekněme na těch třicet let, poměry na území národního parku.