Jana Fabianová, moderátorka
Kůrovcová kalamita a její následky pohledem ochránců, akademiků, lesníků i neziskových organizací. Při konferenci na Červenohorském sedle v Jeseníkách řešili mimo jiné tuzemský lesní zákon. Je považovaný za nejpřísnější v Evropě. Připravovaná novela by měla zrušit některá omezení, motivovat k pestřejší skladbě sázených dřevin a umožnit šetrnější lesní hospodaření.
Tomáš Vrška, ředitel, Školní lesní podnik Masarykův les, Křtiny
Potřebujeme i silnou novelu nebo úplně nový zákon o myslivosti, ona zvěř se loví, ne, že by se nelovila, ale loví se málo. My máme totálně zablokovanou přirozenou obnovu na velké části území, aniž bysme si to uvědomovali, protože ta zvěř to doslova vysaje, to, co se zmladí.
Jana Fabiánová, moderátorka
I když kůrovcová kalamita odeznívá, podle odborníků jsou stromy oslabené. Třeba na jižní Moravě chybí v půdě tolik vody, jako by 10 let nepršelo. A vláha dlouhodobě ubývá i v nejdeštivější oblastech Česka v Krkonoších a Beskydech. Podle expertů by se stát i soukromníci měli opřít o nynější zkušenosti tak, aby se kůrovec v takové míře už nevrátil.
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů, Hnutí Duha
Kalamita se rozvinula do rozměrů, kdy nebyla technicky a kapacitně zpracovatelná. A tehdy nedošlo k tomu, aby si ta ministerstvo rozvrhla síly a řekla, tady už se na to vykašleme, protože tady už tu kalamitu nezastavíme, ale budeme snažit zabránit, aby se rozvinula na jiných místech České republiky.
Petr Horáček, vědecký pracovník, CzechGlobe
Teplota vzduchu roste, srážky se nemění a klesá relativní vzdušná vlhkost, od nadmořských výšek 1 300 metrů, o nadmořské výšky 1 200 metrů, smrky trpí, chřadnou. A je jenom otázka času, kdy se kůrovec vrátí.
ČT 1