logo Silvarium tisk

31.5.2011
názory
Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR

V současné době jsme znovu svědky nepřiměřeně radikálního zasahování do prvních zón NP Šumava. Považujeme proto za potřebné se znovu vyjádřit k dění v NP Šumava a upozornit na tiskovou zprávu, kterou jsme vydali k této problematice v loňském roce (Stanovisko KŽP AV ČR ze dne 24. 5. 2010). Nelze než konstatovat, že současné vedení národního parku zcela pomíjí naše loňské stanovisko i názory dalších odborníků. Se zřetelem k aktuálnímu dění na Šumavě vyžadují prvořadou pozornost následující hlediska.

1. Kácet či nekácet?

Znovu upozorňujeme na nutnost respektování mezinárodních kritérií a principy ochrany přírody (ve smyslu instituce NP, tak jak je chápána a charakterizována jinde v Evropě a ve světě a jak je její statut zakotven v českém právním řádu). První zóna by měla být podle těchto kritérií – a zejména v případě horských smrčin – bezzásahová.

2. Hubit kůrovce a s ním vše živé v prvních zónách chemickými prostředky?

V žádném případě nedoporučujeme použití jakýchkoliv chemických prostředků v první zóně. Podle vědeckých výzkumů je obecně známo, že pesticidy použité na hubení „škůdce” (což je člověkem vytvořený termín pro entity v přírodě neexistující) mají vždy negativní vedlejší účinky na okolní přírodu (biodiverzitu, ekosystémy, půdu, vody atd.). Také použití tak zvaných feromonových lapačů v prvních zónách je problematické a zbytečné, neboť problém přemnožených populací lýkožroutů neřeší. Tyto prostředky mohou naopak lákat a ničit i necílové druhy, které jsou často podle zákona chráněné a považováné za ohrožené.

3. Vědecká sekce Národního parku byla zrušena.

Současný poradní orgán je složen téměř výlučně z lesníků, kteří souhlasí s kácením a s tvrdými asanačními opatřeními. Výrazně doporučujeme zahrnout do tohoto orgánu další odborníky, tj. ekology, biology, geology a další relevantní odborníky, provádějící dlouhodobé výzkumy na Šumavě. Účelové a nevyvážené složení rady parku povede k dalším jednostranným rozhodnutím i omylům v managementu chráněných území a k případným právním postihům ČR i z mezinárodního hlediska.

4. Správa NP naprosto nebere v úvahu výsledky vědeckých studií (včetně mezinárodních) týkajících se ochrany horských smrčin.

Tento postoj vůči vědeckým poznatkům u nás i v zahraničí povede ke špatným řešením, s vysokou pravděpodobností nevratně poškozujícím ekosystémy horských smrčin.

Jsme zneklidněni postupem současného vedení. Nekompetentnost, neschopnost dosahování konsensu a podléhání úzkým ekonomickým zájmům (nejen kácení, ale i rozvoj „tvrdé” turistiky – výstavba sjezdovek, lanovek, splavování řek a dalších turistických atrakcí) nemohou vést k rozvoji celého regionu ani ke stabilizaci situace na území významného středoevropského národního parku.

Vyzýváme proto instituce zodpovědné za osud NP Šumava k přehodnocení současných zásahů do tohoto území se zřetelem na výše uvedené skutečnosti.

V Praze dne 25. 5. 2011

MUDr. Radim Šrám, DrSc.

 

předseda Komise pro životní prostředí AV ČR

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě