Marek Kerles
Prudké výkyvy teplot, které by parazity zničily, nepřišly. Očkování je možné alespoň proti encefalitidě
ČESKÉ BUDĚJOVICE O celé čtyři stupně bude podle meteorologů zřejmě letošní únor chladnější, než je dlouhodobý průměr počítaný od roku 1960. Bude to tedy jeden z nejmrazivějších únorů za posledních padesát let, v němž teplota na některých místech v Česku atakovala v minusových hodnotách magickou čtyřicítku.
Právě extrémně mrazivému únorovému počasí třeba některé lidové pranostiky přičítají až zázračný vliv na jarní a letní přírodu. Jen odborníci jsou k podobným názorům spíše skeptičtí. Žádný pogrom to třeba pro klíšťata nebyl. Důvod je jednoduchý. Únor byl sice extrémně mrazivý, celkově ale zima nevybočila z průměru.
„Například pro zimní přežití klíšťat jsou mnohem nebezpečnější časté výkyvy teplot než silný mráz, který trvá třeba i čtrnáct dní,” řekl LN Milan Daniel, odborník na parazity ze Státního zdravotního ústavu. Klíště podle něj mnohem hůře snáší takové počasí, kdy třeba tři dny teploty klesají hluboko pod bod mrazu, pak najednou teplota vystoupí vysoko nad nulu a poté zase prudce spadne. Jenže k takovým výkyvům při letošní zimě prakticky nedocházelo.
Od začátku prosince až do třetího lednového týdne bylo nadprůměrné teplo, pak zima plynule přešla ke čtrnáctidennímu období extrémních mrazů. Navíc ještě před mrazy pokryla většinu republiky sněhová pokrývka. „Ta v mrazech pomáhá jak klíšťatům, tak drobným hlodavcům, na které se klíšťata přisávají,” uvedl Milan Daniel. Proto se podle něj zatím rozhodně nedá mluvit o tom, že by únorové extrémní mrazy populaci klíšťat zdecimovaly.
„Zima ale ještě není zdaleka u konce, s počasím semůže stát cokoliv,” dodal vědec. Velmi podobně vysvětlují odborníci vliv mrazů například na kůrovce. „Silné mrazy broukovi výrazně neublíží. Hůře odolný je vůči prudkému střídání teploty,” potvrdil LN Jiří Mánek, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava. O tom, nakolik se kůrovec na jaře rozšíří, podle něj rozhodne spíše vývoj jarních a letních teplot a srážek než mrazivý únor.
Mrzlo silně, ale celkově zima dopadne průměrně Z pohledu meteorologů byl dosavadní průběh zimy z hlediska teploty i srážek průměrný a nezměnily to ani extrémní mrazy. Příroda prostě jen v února vyrovnala deficit chladnějšího počasí z prosince a ledna. Mrazy byly ale v porovnání s dlouhodobým průměrem opravdu výrazné.
„Třeba v Českých Budějovicích dosáhne podle mého odhadu průměrná teplota za letošní únor minus 5,1 stupně Celsia, zatímco dlouhodobý průměr se drží na hodnotě 0,3 stupně mrazu,” řekla LN klimatoložka Miloslava Starostová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Zhruba čtyřstupňový rozdíl oproti průměru se projevil i na horách. „Opět se jedná o odhad, protože měsíc ještě není u konce, ale třeba na šumavském Churáňově by mohla průměrná únorová teplota dosáhnout minus 9,5 stupně, zatímco průměr se drží na minus 3,7 stupně,” uvedla klimatoložka. Když se ale k únorovým teplotám podle ní připočítají vysoké teploty z prosince a prvních tří týdnů ledna, vychází zatím letošní zima v dlouhodobém srovnání jako průměrná.
***
Meteorologové už tuhý mráz nečekají
* Po včerejším oteplení se má zejména dnes ochlazovat.
V sobotu a v neděli očekávají meteorologové denní teploty mezi 2 až 6 stupni, proměnlivou oblačnost, místy přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Od neděle by ale měly teploty stoupat, ve čtvrtek až na 10 stupňů.
* Měsíční odhad počasí do 20. března počítá s tím, že toto období bude teplotně i srážkově průměrné, s denními teplotami mezi 2 až 10 stupni nad nulou, v noci ještě může teplota klesnout až několik stupňů pod nulu.
* Větší mrazy meteorologové zatím nepředpokládají.
* Oteplení posledních dnů s sebou na mnohých místech přineslo padající ledové převisy ze střech, těžký sníh na stromech, který je i láme,a proudy vody na hůře dostupných a méně upravovaných komunikacích ve vyšších polohách.
Současné oteplení už asi nic nezmění na faktu, že letošní únor byl jeden z nejstudenějších za posledních padesát let.
-39,4 stupně Celsia Nejnižší naměřená teplota v Česku v letošním roce, 6. února na stanici Kvilda-Perla
Odhad srovnání letošních únorových teplot s dlouhodobým průměrem měsíc ještě neskončil
České Budějovice -5,1 °Celsia odhad průměrné teploty -0,3 °Celsia odhad průměrné teploty
Churáňov (Šumava) -9,5 °Celsia odhad průměrné teploty -3,7 °Celsia odhad průměrné teploty
Ačkoliv lidové pranostiky mluví o zásadním vlivu na jarní přírodu, odborníci jsou k takovým názorům skeptičtí. Teploty klesající k dvacetistupňovým mrazům nejspíš přežily všechny „ohrožené druhy”.
Klíšťata víc než hluboký mráz jim vadí prudké výkyvy teplot a k těm moc nedocházelo
Kůrovec I brouk je háklivý spíš na střídání teplot, o jeho rozšíření rozhodnou spíš jarní a letní teploty a srážky
Ovoce Část květních pupenů při silných mrazech vždy odumře, ale s tím se strom vyrovná. Únorové extrémně nízké teploty mohly mít ničivý vliv zřejmě jen na mladé stromky.
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav v Českých Budějovicích