Řez z druhého nejstaršího šumavského smrku, podle letokruhů starého 559 let, dostal včera darem prezident Václav Klaus. Věnoval mu ho ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Smrk zahubil až kůrovec před sedmi lety.
„Není to dárek pro radost, ale spíš jakési memento. Strom na Šumavě již rostl předtím, než Kolumbus objevil Ameriku (1492). Přežil rekatolizaci, Bachův absolutismus, nacismus, komunismus, až v roce 2004 ho zabil kůrovec,” řekl Chalupa na semináři Kůrovcová kalamita -argumenty zastánců zdravého rozumu organizovaném Klausovým Centrem pro politiku a ekonomiku (CEP).
Ministr doplnil, že nejstarší smrk na Šumavě byl v roce 1864 pokácen lesníky rodu Schwarzenbergů. Klaus uvedl, že o kůrovci nebylo v médiích dlouho slyšet a že „se dlouho nikdo nepřivazoval”, téma však označil za stále aktuální. Dodal, že na semináři vystoupili lidé s jedním názorem, lidé s opačným by si prý měli udělat vlastní besedu.
Chalupa uvedl, že zásahy na Šumavě nejsou otázkou politické debaty, ale hledáním dlouhodobého řešení. Ředitel šumavského parku Jan Stráský prohlásil, že se „národní park nevyhlašoval proto, aby z 22 vesnic nebyl vidět zelený strom”.