logo Silvarium tisk

Ústecký kraj vytvoří pracovní skupinu, která se bude věnovat záměru vzniku chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Zapojit se mají obce, politici, odborníci. ČTK o tom po jednání krajských radních informovala mluvčí samosprávy Magdalena Fraňková. Zvýšenou ochranu přírody v Krušnohoří žádají lidé, kteří pod petici sesbírali 5000 podpisů. Proti jsou některé obce.

Ministerstvo životního prostředí společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR činí kroky, které mohou vést k vyhlášení CHKO Krušné hory. Za chráněnou krajinnou oblast lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vyhlásit rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.

S návrhem na členství v pracovní skupině kraj osloví Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, všechny dočtené obce, zastupitelské kluby politických stran a hnutí působící v krajském zastupitelstvu a Destinační agenturu Krušnohoří. Z krajského úřadu Ústeckého kraje bude do činnosti pracovní skupiny zapojen odbor životního prostředí a zemědělství a odbor územního plánování a stavebního řádu.

Na území kraje je 71 přírodních památek, 27 přírodních rezervací a dvě smluvně chráněná území a také jeden národní park. „Do dvou let plánujeme vyhlásit další čtyři přírodní rezervace a sedm přírodních památek, všechny na území Krušných hor,“ řekl ČTK už dříve Martin Volf z tiskového odboru kraje. Krajský úřad má podle něj povinnost zajistit dostatečnou ochranu evropsky významných lokalit. Nové přírodní památky a rezervace jsou vyhlašovány v nejcennějších částech evropsky významných lokalit Východní Krušnohoří a Klínovecké Krušnohoří.

O ochraně Krušných hor se v posledních letech začíná debatovat. Ministerstvo životního prostředí v červnu převzalo petici od lidí, kteří žádají zvýšenou ochranu Krušnohoří. Podklady k možnému vyhlášení CHKO Krušné hory budou podle ministerstva hotové na jaře příštího roku. Na petici je přes 5000 podpisů. „Krušné hory jsou jedním z mála českých pohoří bez velkoplošné ochrany. Jsme proto rádi, že ministerstvo spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se případným vyhlášením CHKO zabývají,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj a venkov a člen petičního výboru Michal Kučera (Spojenci pro kraj).

Ústecký kraj teď spolu Karlovarským krajem založily společnou destinační agenturu, jejímž cílem bude rozvoj cestovního ruchu v daném území. „Vyhlášení CHKO je zcela v gesci ministerstva životního prostředí. My bychom chtěli připravit debatu na toto téma se zástupci obcí, z nichž řada je proti tomuto kroku,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). „Chceme lidem vysvětlit, že CHKO může ochránit lokalitu před tím, aby se z ní stal lunapark, aby byl zachován ráz krajiny,“ řekl Řehák.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě