logo Silvarium tisk

JIŘÍ HŮLKA

Na jednu stranu vedou někteří aktivisté boj proti plánovaným zásahům v I. zóně, ale na druhé straně bylo na Šumavě v Národním parku  za posledních dvacet let, tedy  před nástupem ředitele Stráského vytěženo více než 800 tisíc m3 dřeva! Kácelo se i v I. zonách. Cena za kubík dřeva se pohybuje mezi devíti sty až tisící korunami. Znamená to tedy, že z těchto  krásných hor zmizely stromy za astronomických osm miliard korun! Kde jsou?  Taková suma peněz by přece musela být někde vidět.

Zdejší lidé z nich neviděli ani korunu, v infrastruktuře Šumavy se jistě neobjevily. Kdyby alespoň část z těchto peněz měly k dispozici Jihočeský a Plzeňský kraj, tak by nyní neměly problémy s opravou rozbitých silnic. Silnic, na jejichž devastaci se vysokou měrou podílely i náklaďáky dennodenně odvážející dřevo ze Šumavy.

Obyvatelé šumavských obcí mají plné právo se ptát, kde je osm miliard korun za vytěžené šumavské dřevo? Proč různým rádoby ekologickým iniciativám, nevadilo masové ničení šumavských lesů, které vedlo k rekordnímu kácení, za minulého vedení parku. Nebo snad šíření kůrovce bylo podporováno záměrně, aby těžby mohly být tak vysoké?

Komu bývalé vedení Národního parku dovolilo vytěžit šumavské lesy?  Máme za to, že  peníze za těžbu v lesích na území Národního parku a CHKO Šumava  se měly vracet zpět do šumavské přírody a infrastruktury.

Jiří Hůlka,

předseda Svazu obcí Národního parku Šumava,

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě