11.10.2011
Studio 6 05:59
František LUTONSKÝ, moderátor
Jak jsme říkali před chvílí, státní podnik Lesy České republiky dnes oznámí výsledky obřího tendru na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012. Podle neoficiálních informací vyhrála firma Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Mimochodem ta je dlouholetým partnerem lesů a měla podat nejlepší nabídky u 75 procent soutěžených území.
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
My jsme teď pozvali agrárního analytika Petra Havla, dobré ráno.
Petr HAVEL, agrární analytik
Dobré ráno.
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
Tak o zakázku usilovalo skoro 60 firem, myslíte si, jak naznačoval František, že to vyhraje ta jmenovaná?
Petr HAVEL, agrární analytik
Tak pokud vím, tak informace, které už nějakým způsobem unikly, je to prakticky hotová věc a skutečně na třech čtvrtinách bude, nebo podala nejlepší nabídky, ale také je potřeba říct, největší firma česká lesnicko-dřevařská Less & Forest.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak tam jde o nějakých 120 území, na kterých tedy budou ti výherci toho tendru hospodařit. Ale je tam ještě druhé kolo toho výběrového řízení, co by v něm mohlo rozhodovat?
Petr HAVEL, agrární analytik
No, já myslím, že pan Mičánek už v předběžném komentáři k těm výsledkům řekl, že ... a mimochodem je to také potvrzení toho, že v České republice není žádný monopol velké firmy, protože on, přestože je největší, tak i když by dosáhl na těch 75 procent zakázky, tak sám říká, že má maximálně na tak 40, 50 procent, že na větší objem těch prací pro Lesy České republiky nemá kapacitu, to znamená, lze předpokládat, že tam bude nějaké odstupování od smluv a otevře se šance pro další subjekty.
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
Tak proto ty dvě kola? Není to spíš příliš složité, je to kvůli tomu, že se dopředu vědělo, že bude potřeba jaksi zaangažovat víc subjektů?
Petr HAVEL, agrární analytik
To myslím, že se dopředu nevědělo, nikdo netušil, že Mičánek nebo společnost Less vyhraje takhle významně. Nicméně pravda je, že samotné podmínky toho výběrového řízení jsou skutečně docela složité a mají v sobě zabudováno mnoho, řekněme, sporných momentů a myslím si, že jedna z věcí, co je třeba do budoucna v těch veřejných soutěžích státního podniku Lesy České republiky udělat, je na ty konkrétní podmínky se podívat. To bych oddělil ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Co máte na mysli?
Petr HAVEL, agrární analytik
No, mám na mysli například tu skutečnost, co vlastně je za tím, že ty podmínky nahrávají větším firmám. A to se mimochodem právě ukázalo, protože vlastně Less & Forest vyhrál takovým, nebo vyhraje zřejmě tak drtivým způsobem, myslím si, že tohle je skutečně pravda, ale je to dáno tím, že Lesy České republiky do těch podmínek daly velké povinnosti těch ..., stanovily velké povinnosti těm, těm budoucím smluvním partnerům, velké bankovní záruky, různé kauce a tak dále a na to skutečně potom ne každý dosáhne. Ale jenom jsem chtěl poznamenat, že to je rozdíl oproti Dřevěné knize, což je jakási koncepce hospodářská lesů, tady u nás se to hodně směšuje, ale já bych to oddělil, zatímco Dřevěná kniha jako koncept a rámec je v zásadě docela dobrý materiál, kterej má nějakou logiku, že na jednom komplexním logickém lesnickém území je nějaká komplexní zakázka, kterou zajišťuje jeden subjekt, který potom prodává to dřevo, neboť je to komerční subjekt, tak ho obvykle prodá lépe než stát, tak to je v pořádku. Druhá věc je aplikace Dřevěné knihy do praxe a tam jsou samozřejmě problémy.
František LUTONSKÝ, moderátor
Teď proč jsou ty tendry až pětileté, ono je to něco podobného jako, když se poprvé volilo do Senátu, část těch území je na rok, část na dva roky a tak podobně, až na pět let, ale ta hranice těch 5 let mě zajímá, proč tam je?
Petr HAVEL, agrární analytik
Je to kompromisní a špatné řešení. Původní hranice byla 10 let, a to mělo svojí logiku, protože existují takzvané desetileté lesní hospodářské plány a bylo poměrně logické, že soutěž na příslušném území bude časově totožná s platností lesního hospodářského plánu ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Takže vy byste šel ještě dál dokonce, jako na těch 10 let i v okamžiku, kdy ...
Petr HAVEL, agrární analytik
Tak to bylo i původně navrženo, to, to je kompromis, který vlastně je vstřícným krokem vůči kritikům těch tendrů, ale myslím si, že tento kompromis je horší než to původní řešení.
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
Ta odhadovaná cena prací je zhruba 8 miliard, mluví se taky o tom, že Lesy České republiky by měly inkasovat potom víc, ale jak je to tedy s těmi financemi, přece samozřejmě i firma, která vyhraje ten tendr, chce vydělat?
Petr HAVEL, agrární analytik
No, a to je právě ten velký problém, jeden z neuralgických bodů té aplikace Dřevěné knihy do praxe v rámci těchhle těch veřejných soutěží, protože zdá se podle celé řady indicií, že lesy ve snaze skutečně maximalizovat svůj zisk stanovily svým budoucím smluvním partnerům tak tvrdé smluvní podmínky, že je velmi pravděpodobné, že řada z nich to ekonomicky nepřežije. Naskýtá se samozřejmě otázka, proč tedy do těch soutěží vůbec šli, to je asi jejich problém, těch firem, na druhou stranu, protože postavení Lesů České republiky jako prakticky subjektu, který spravuje polovinu lesů v zemi, tak jaksi nejít do soutěží s lesy znamená připravit se dobrovolně o docela významné možné potenciální zakázky, ale pak jde o ty podmínky právě.
František LUTONSKÝ, moderátor
No, a lesy na tom vydělají?
Petr HAVEL, agrární analytik
Lesy na tom podle všeho vydělají velmi, vidíme i z letošních a i z loňských hospodářských výsledků, kdy ..., a proto právě říkám, že ta koncepce Dřevěné knihy je v pořádku, protože ta počítá s tím, že takzvaná těžba při pni, to znamená, kdy firmy samy prodávají vytěžené dřevo, tak loňský hospodářský výsledek byl 4, 5 miliard, letos se očekává možná 6, možná 7 miliard, v minulosti, když byly jiné způsoby vyhlašování veřejného výběrového řízení na práce v lesích, tak byl zisk Lesů České republiky půl miliardy nebo tak 800, 900 milionů.
František LUTONSKÝ, moderátor
Zas na druhou stranu tenhle systém toho prodeje při pni, to kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, protože to probíhá tak, že se to prakticky celé oceňuje ihned po skácení, kdy není ještě jasná kvalita dřeva a podobně, takže ta firma si to sama změří, odveze, prodá a jakým způsobem je to hlídáno?
Petr HAVEL, agrární analytik
Ano, ale firma, komerční firma to udělá lépe, protože ona má větší zájem na tom zhodnocení, na tom zhodnocení toho dřeva než ten státní podnik, kde přece ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak to nepochybně ...
Petr HAVEL, agrární analytik
... jen je to anonymní dřevo jakéhosi státu, který nějaký lesník nebo pracovník Lesů České republiky nějak ocení.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ale tak je to majetek Lesů České republiky a v podstatě v tu chvíli ..., já se zeptám na jednu jedinou prostou věc, jaká je tam kontrola, že ta firma to změřila pořádně, že opravdu prodává tolik dřeva, kolik vytěžila?
Petr HAVEL, agrární analytik
Tak právě ta zmiňovaná a kritizovaná Dřevěná kniha má v sobě obsažených asi 5 nebo 6 různých typů kontrolních mechanismů, jsou to naprosto nové věci, které dříve v Lesích České republiky nebyly, jsou tam čipy, je tam pohyb dřeva po lese i mimo něj, pohyb techniky po lese i mimo něj, takže já myslím, že tady jsou zbytečné obavy kritiků.
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
A ještě zkrátka k těm financím, taky velmi jednoduše, firmy, vy jste říkal, že mohou být ohroženy díky tomuto tendru, tak jdou proto do toho, aby si uchovaly nějaký vztah, ale přece za práci se musí platit, myslíte si, že je bude potřeba tedy tak, jak jsou teď nastavené ty podmínky, nějak změnit v dalších tendrech, anebo že tento dopadne tak, že ještě půjde o licitování během podepisování smluv?
Petr HAVEL, agrární analytik
Tak samozřejmě tendr, který je vyhlášen, už těžko lze retroaktivně měnit, to znamená nějaké kritiky ve smyslu: "Celé to ukončit a znova začít," to si myslím, že je samozřejmě úplná, úplný nesmysl, na druhou stranu říkali jsme, že každý rok se bude vyhlašovat další výběrové řízení na pětině území České republiky, jednou za pět let, že jo, aby se to celé otočilo a tam si myslím, že je velký prostor ke změnám v těch prováděcích smlouvách a v těch podmínkách.
František LUTONSKÝ, moderátor
Agrární analytik Petr Havel, moc děkujeme, na shledanou.
Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
Hezký den.
Petr HAVEL, agrární analytik
Na shledanou.