S rostoucím znečištěním ovzduší způsobovaným katatrofálními požáry vědci zkoumají, co kouř tvoří - a jak to působí na naše zdraví.
V červenci roku 2020 na venkovské silnici v severní Kalifornii jednomu řidiči splaskla pneumatika a kovový ráfek dřel o dlažbu. Jiskry zažehly oheň, který se prohnal suchým lesem, vytáčel se do ohnivých tornád, burácel přes desítky tisíc hektarů a cestou proměňoval všechno kolem v popel. Když přeskočil řeku Sacramento a směřoval k městu Redding, připravil si Keith Bein svou novou soupravu – přívěs se dvěma malými elektrickými vozíky, s množstvím trubek a přístrojů a s jakýmsi bílým udělátkem, které vypadalo jako miniaturní maják.
Bein se zabývá vědami o atmosféře v daviském kampusu University of California, asi 240 kilometrů jižně od Reddingu. Než připojil naložený přívěs ke svému nákladnímu autu a vydal se s ním na sever, požár Carr Fire z roku 2018 – tehdy jiskry vyvolaly oheň nedaleko elektrárny nazvané po Francisi Carrovi – byl již označen za jeden z největších přírodních požárů v dějinách Kalifornie. Zahynulo v něm šest lidí, mezi nimi dva hasiči. Oheň pohlcoval stromy, louky, horské chaty, pěší mosty, světelné stožáry, ploty i zaparkovaná vozidla. Při okraji Reddingu právě spálil předměstí Lake Keswick Estates – kompletní vybavení rodinných domů: izolace, krytiny, chladničky.
Celý článek najdete v měsíčníku National Geographic Česko