Jana Havligerová
Zvyšování daně z přidané hodnoty, zpomalení valorizace důchodů a další opatření, která mají pomoci stabilizovat složenou daňovou kvótu na úrovni zhruba 34 procent, obhajoval včera na Žofínském fóru ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zejména se snažil vyvrátit tvrzení, že vláda jenom zvyšuje daně. „Úsporná opatření tvoří 68 procent, 32 procent pak zvyšující se daně,” prohlásil.
Obul se také do odborářů a občanských iniciativ chystajících tuto sobotu v Praze masivní demonstraci. „Bude se demonstrovat za to, abychom se za pět let měli hůř a byli ztraceni,” řekl Kalousek. Podle něj jsou škrty a reformy nezbytné, protože pumpovat hospodářský růst na dluh nemá smysl. Země by ztratila důvěru zahraničních investorů a financování státního dluhu by se tím výrazně prodražilo, výrazně by vzrostly rizikové přirážky dluhopisů. Každé jedno procento přirážky podle ministra financí představuje zhruba sedm miliard korun.
Kalousek také slíbil, že pokud navržená opatření projdou a v eurozóně a na Úsporný finančních trzích už nebudou následovat žádné šoky, nebude vláda v tomto volebním období muset připravovat žádná další zásadní úsporná opatření. „Pokud se ovšem stane něco zásadního, čeká nás další dobrodružství, další diskuze,” je přesvědčen šéf státní pokladny.
Balíček vlády kritizuje hlavně opoziční ČSSD, její šéf Bohuslav Sobotka i ekonomický expert strany Jan Mládek ho označují za jednu velkou improvizaci. Mládek pak připomíná, že vláda absolutně podceňuje domácí poptávku. „Když na valorizaci důchodů kabinet ubere zhruba deset miliard, znamená to, že tuzemským firmám ubere na obratu zhruba šest až sedm miliard,” tvrdí Mládek.
I vláda připouští, že mix vyšších daní se sadou škrtů českou ekonomiku spíše utlumí, než zachrání. Proto připravuje balíček číslo dvě, zaměřený na prorůstová opatření. Má to být pět pilířů: efektivnější čerpání EU fondů, snížení administrativní zátěže pro podnikání, podpora exportu, podpora inovací, mobilizace státních aktiv. Poslední bod se týká hlavně Lesů ČR. Tento podnik by měl od roku 2013 posílat do rozpočtu čtyři miliardy korun ročně.