ODS - 17.9.2010
Vyjádření k mediálnímu útoku hejtmana Michala Haška na Povodí Moravy.
Jako výkřik zloděje dle starého českého přísloví působí vyjádření Michala Haška k personálním změnám ve státním podniku Povodí Moravy. Michal Hašek byl z pozice stínového ministra zemědělství hlavním architektem personálních čistek na Ministerstvu zemědělství, které v loňském roce provedl bývalý ministr úřednické vlády Jakub Šebesta, a které neměly v rámci všech tehdejších resortů obdoby.
Média tehdy tyto politické čistky nazvala "lynčováním na ministerstvu zemědělství". Důsledkem tohoto lynčování odešlo nebo bylo odvoláno 25 úředníků resortu a následně desítky lidí z firem řízených Ministerstvem zemědělství. Mezi těmito lidmi byly klíčové postavy jako náměstci ministra či ředitelé úřadů spadajících pod MZe. Jednalo se například o Iva Hlaváče, prvního náměstka ministra, náměstka pro ekonomiku Petra Kušnierze, šéfku veřejných zakázek Petru Bláhovou, šéfa pozemkového úřadu Jaroslava Vítka či správního ředitele Lesů ČR Pavla Filípka, a také se mimochodem jednalo i o tehdejšího ředitele Povodí Moravy pana Dudu. Kompletní seznam, který uveřejnil nezávislý novinář Petr Havel, je možné najít na jeho blogu na Aktuálně.cz.
Koho tam Michal Hašek nainstaloval a kdo se na úřad vrátil? Kupodivu lidé, kteří zde pracovali za ministrů ČSSD Palase, Zgarby a Mládka. Například šéf tiskového odboru Hugo Roldán nebo šéf odboru IT René Piták. Nejbližší spolupracovnicí ministra Šebesty se stala Zdenka Ehlová, která v minulosti vedla sekretariát kdysi druhého muže MZe, státního tajemníka Miroslava Tomana. Tomanův člověk Stanislav Condl se stal jedním z hlavních poradců ministra Šebesty.
Ale ani po těchto změnách neztratilo duo Hašek - Šebesta apetit na personální změny. Po výměně všech náměstků a odchodu řady ředitelů odborů se pustili i do představenstva Podpůrného a garančního rolnického fondu. A kdo byl za člena představenstva zvolen? Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek. Z dozorčí rady PGRL byl následně odvolán zástupce Asociace soukromého zemědělství Jan Votava. Nahradil ho již výše zmíněný Miroslav Toman, dlouholetý bývalý náměstek ministrů zemědělství za ČSSD Palase, Zgarby a Mládka. Ve světle výše zmíněných událostí se mně jeví prohlášení Michala Haška ke změnám v Povodí Moravy přinejmenším za směšné.
Byl vyměněn neschopný ředitel, a z 9 členné dozorčí rady byli obměněni 3 lidé. Jaký smysl má, pane Hašku, obhajovat neúspěšného manažera, kterého jste pomohl instalovat bez výběrového řízení do pozice ředitele tohoto státního podniku a který de facto zastavil realizaci protipovodňových opatření v Troubkách, na Hodonínsku, na Hradišťsku, na Přerovsku či ať zůstaneme v našem kraji, tak i v Podhradí na Vranovsku. Nerealizací protipovodňových opatření byly způsobeny rozsáhlé materiální škody při letošních povodních.
Proč lžete veřejnosti, že v Povodí Moravy měly dotčené kraje své zástupce? Kde měl svého zástupce Zlínský či Pardubický kraj nebo Vysočina? Dovolil bych si Vám připomenout, že povodí řeky Moravy se dotýká šesti krajů naší republiky, a to Pardubického, Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského, Vysočiny a Jihočeského kraje. Když jste instaloval společně s ministrem Šebestou své stranické kolegy do dozorčí rady, tak tam byli zástupci pouze dvou krajů a to Jihomoravského a Olomouckého. Proč jste dosadil do dozorčí rady dva zástupce z Olomouckého kraje pana hejtmana Tesaříka a pana senátora Korytáře?
Oceňuji, že ministerstvo zemědělství rozšířilo zástupce dozorčí rady na 3 kraje a to na Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský.
Pokud chce mít pan Hašek vazbu přes dozorčí radu přímo na kraj, není nic jednoduššího, než aby nabídl členům dozorčí rady účast v komisích kraje např. v komisi životního prostředí a zemědělství.
ODS na rozdíl od Vás, pane hejtmane Hašku, dosadila do dozorčí rady Povodí Moravy odborníky například pana Knoblocha, který se zabývá auditorstvím a bude velkým odborným přínosem pro řízení společnosti.
Pan Hašek a ČSSD, na rozdíl od ODS, považovali vždy posty dozorčí rady Povodí Moravy za politické pašalíky, které mohou rozdávat svým kamarádům a vždy politizovali práci v Povodí Moravy, což ve své podstatě škodilo této organizaci.
Jihomoravská ODS podporuje změny provedené ministerstvem zemědělství na postu ředitele a v dozorčí radě společnosti.
Za hrubé manažerské pochybení bývalého vedení považujeme již výše zmíněné nerealizace protipovodňových opatření respektive zastavení prací na těchto opatřeních, což vedlo k velkým škodám při letošních povodních. Další závažné pochybení vidíme v rámci projektu "Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži". Jde zejména o časté střídání odpovědných osob za projekt (v roce 2009 se jednalo o pět změn!), což má za následek, že de facto neexistuje kontinuita na projektu.
Pochybením je také nerealizace některých opatření, a to i přes důrazné varování odborníků. Za nejpodstatnější chybu v tomto projektu považujeme fakt, že dodnes není podepsána smlouva o financování projektu se SFŽP, což vzhledem k provedeným pracím na nádrži nese velké finanční riziko. Vyřešení tohoto problému je jednou z klíčových věcí nového vedení. Otázky manažerského pochybení bývalého vedení také vyvolávají i angažování různých poradců s podivnou minulostí za nestandardní honoráře.
Michal Hašek nekorektní medializací standardní personální změny poškozuje dobré jméno Povodí Moravy a všech jeho poctivých zaměstnanců.
Vyzývám Michala Haška, aby přestal spřádat své politické pletichy a přestal poškozovat jednu z klíčových organizací našeho kraje.
Děkuji ministru zemědělství za to, že personální změny provedl, protože jedině tak mohlo dojít ke konsolidaci tohoto státního podniku po nesystémovém "řádění" dua Hašek-Šebesta.
Chtěl bych popřát novému panu řediteli a novým členům dozorčí rady hodně manažerských úspěchů, a pro nás si přeji, aby byla co nejrychleji realizována protipovodňová opatření tam, kde je to nejakutnější.
Ing. Jiří Kadrnka, člen výkonné rady, předseda regionálního sdružení, místopředseda oblastního sdružení