(vj)
ŠUMAVA Spor, zda je správné kácet kůrovcem napadené stromy na Šumavě, či nikoliv, se stal přetahovanou vědců. Zatímco za ekologickými aktivisty stojí přírodovědci, správa parku teď vytahuje jednoho vědce-lesníka za druhým. Někteří z nich však Šumavu podrobně neznají. Přesto vydávají doporučení, ať správa parku kácí.
Ve Stožci se včera sešli vědci z České akademie zemědělských věd, konkrétně z její ekonomické komise. Jejich prací tak není zkoumat, jak se příroda pere s kůrovcovou kalamitou, ale finanční dopad fungování parku na region. Přesto se vědci pustili do doporučování, co je potřeba v lesích udělat. „Lesy se na mnoha místech zmlazují, ale vyrostou tam zase jen nepůvodní smrky, které za šedesát či sedmdesát let čeká stejný osud. To, že došlo k rozpadu horního stromového patra Šumavy, zapříčinil ne kůrovec, ale konkrétní lidé a jejich konkrétní rozhodnutí. A za to by měli být zodpovědní,” hřímal například vědec Luděk Šišák. Přiznal, že v lese se vědci byli podívat jen krátce - u Českých Žlebů na Prachaticku. To správa parku ráda slyší. Slova vědců obhajují zásahy, které nové vedení rezervace dělá - tedy boj s kůrovcem i pomocí pil.
Vědci, kteří mají jiný názor, jako třeba bývalý předseda vědecké sekce rady parku Jakub Hruška, tvrdí, že správa parku se snaží prezentováním lesnických názorů ospravedlnit své kroky: „Chtějí vybojovat válku s kůrovcem, proto padají jen tyto jednostranné argumenty.”