TZ AČMD (31. 3. 2011)
17 překupníků služeb v lesnictví a státního dříví, převážně sdružených ve Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), požádalo dopisem zveřejněným dne 29.3.2011 ministra zemědělství Ivana Fuksu o vypsání kontroverzního tendru na lesní práce a dříví Lesů ČR do konce dubna, byť zákonné lhůty umožňují vypsat tendr až cca 4.7.2011. Pan ministr jim bez čekání vyhověl (viz. TZ MZe ze dne 29.3.2011).
Koncept tendru, představený veřejnosti jako „Dřevěná kniha“ teprve na konci loňského roku, neprošel širokou diskuzí se dřevozpracovateli ani s veřejností. Nemá oporu ani ve schválení vládou, ani v oficiální lesnické politice státu, ani v nadále absentující legislativě k obhospodařování státních lesů a zcela ignoruje doporučení expertních skupin Národního lesnického programu z loňského roku (viz. příloha).
Pan ministr opět prokazuje, že se jeho kroky řídí privátními zájmy několika překupníků, kteří nejsou vázáni jakýmikoli závazky státu v oblasti podpory rozvoje venkova, regionální zaměstnanosti a podnikání v lesnicko-dřevařském odvětví ani odpovědností za stav veřejných lesů a plnění usnesení vlády č.1221/2008. Profil některých z těchto těžebně-obchodních firem dokladují i kauzy spojené se zotročováním lesních dělníků původem z Rumunska, Vietnamu a dalších zemí, jak o tom informují média.
„Záměr MZe připomíná kauzu ministerstva obrany, které také tvrdošíjně preferovalo překupníky. Domníváme se, že i systém překupování státního dříví a služeb pro Lesy ČR má blízko k zákulisí systému MO a přinese stejné výsledky - připraví stát o miliardy korun. A především bude pokračováním řízené likvidace malých a středně velkých zaměstnavatelů.“ sděluje prezident AČMD Zdeněk Valný.
AČMD, sdružující 15 firem s celkovou zpracovatelskou kapacitou přes milion krychlových metrů dřevní suroviny a obratem přes 3,5 mld. Kč, je součástí názorové platformy lesníků, dodavatelů služeb v lesnictví, dřevozpracovatelů a nábytkářů, která 16.3.2011 zaslala ministru zemědělství otevřený dopis se žádostí o odložení tendrů na červen, zahájení široké společné diskuze k tendru a o zodpovězení 6 otázek. Písemnou odpověď ani pozvánku ke kulatému stolu od ministra členové platformy dodnes neobdrželi.
„Dění v resortu MZe by nemělo připomínat ani kauzy MO ani kauzy z Příbrami, kde asi bylo možné chování veřejných představitelů, jaké předvádí pan Ivan Fuksa ve funkci ministra zemědělství. Obraz pana ministra nezlepší ani zoufalé pokusy o znemožnění kritiků tendru, vedené jím či jeho dvorními rádci, ba ani nedodržování vlastních slov (****).“ dodává prezident AČMD Zdeněk Valný.
Vysvětlivky:
(****) Deník E15, 11.listopadu 2010, Rozhovor s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou:
E15: Za černou ovci rezortu jste dříve označil státní podnik Lesy ČR. Proč jste dosud nevyměnil jeho vedení?
I.Fuksa: Dal jsem stávajícímu managementu tři úkoly…
Třetím je připravit koncepci dlouhodobého tendru, což je potřeba zpracovat během listopadu a prosince (2010).
Po tuto dobu jsem vedení Lesů ČR dal podmíněnou důvěru. Mají nyní splněno jeden a půl úkolu, dotáhnou-li prezentované výsledky malého tendru do uzavřených smluv, tak to budu vnímat jako splnění již dvou úkolů. Třetí úkol bude nejtěžší, i proto, že chci, aby parametry a koncepci tendru schválila vláda, což nebylo zvykem. Dal jsem managementu šanci, záleží na něm.
Pokud úkoly nesplní, generálního ředitele odvolám v příštím roce.
Komentář AČMD:
Nebyly splněny 2 ze tří úkolů:
- A) S vítězi tendru podepsalo vedení Lesů smlouvy pouze z 1/3 případů. V ostatních případech vítězové od uzavření smluv odstoupili a přenechali je dalším v pořadí. Všech 108 smluv přesto nebylo uzavřeno. Na čtyřech územních jednotkách musí proběhnout nová soutěž.
- B) 2. února 2011 vláda koncepci velkého tendru, tzv. Dřevěnou knihu, ani na potřetí neschválila. Stejně jako porevoluční vláda dne 20. listopadu 1991, i Nečasova vláda se odpovědnosti za ni vyhnula „vzetím na vědomí“.
Generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkoru pan ministr Fuksa dodnes neodvolal a i přes jasná selhání a nesplnění dvou ze tří deklarovaných úkolů ho s důvěrou nechává připravovat i pětiletý, tzv. velký tendr.