Okresní soud v Klatovech v předběžném opatření uvedl, že postup účastníků blokády protestujících proti minimalizaci škod kůrovcem na Šumavě je v rozporu ze zákonem. Nevěřícně jsem proto poslouchal následující zdůvodnění Krajského soudu v Plzni o ukončení blokády příznivců kůrovce a jejich smluvních partnerů na Šumavě Policií ČR, jako protizákonné. Zdůvodnil to tím, že blokáda proti kácení stromů v parku byla veřejným shromážděním ve smyslu zákona o shromažďování. Na otázku, zda lze považovat seskupení aktivistů a smluvních partnerů na pozemcích Národního parku za shromažďování, bude zcela jistě řada legislativních i laických názorů. Vyjádření ponechám na čtenářích. Jak je však možné zcela opačné rozhodnutí dvou soudů. Jsou to nezávislé nebo zpolitizované orgány? Sarkasticky řečeno, porušil zákon o veřejném shromažďování i chráněný brouk kůrovec?
Nebudu zde rozebírat souběh zákona o lesích i nedokonalý zákon o ochraně přírody. To přenechám na následujících legislativních rozborech soudních znalců. Nebudu poukazovat i na to, co si mnozí tiše špitají, zda někteří soudci nestudovali na právech v Plzni. Velmi zajímavá bude reakce soudců na očekávané žaloby majitelů lesů, kdo je zodpovědný za zničení porostů přemnoženým kůrovcem.
Považuji za potřebné znovu a znovu upozornit na související skutečnost, že většina možná nesprávně označovaných ekologických organizací, včetně ekoteroristů je pravidelně finančně státem dotována prostřednictvím ministerstva životního prostředí. Úsudek o správnosti rovněž ponechávám na občanech i na nevšímavosti zákonodárců a státních orgánů. Zřejmě se s tím opět nedá nic dělat. Aktivisté si vynucují i prostřednictvím medií pravomoce rozhodovat o svých ideologiích a to bez jakékoliv odpovědnosti za následky. Stát v období silných sociálních škrtů vyhazuje dotacemi doslova peníze oknem. Chybějí pak v mnoha důležitých odvětvích. Navíc si možná vědomě nebo nevědomky pěstuje organizace stojících v mnoha směrech proti politice vlády. Připomenu pouze protesty proti energetice státu placené ze zahraničí.
Jsem zvědav, jak se s odůvodněním soudu srovná Policie ČR. Budou zasahující policisté propuštěni spolu s jejím vedením ? Nikdo se proto nemůže v následujících dnech divit, že v kauzách na Šluknovsku i v jiných regionech státu, může Policie ČR zaujmout velmi opatrnou pozicí mrtvého brouka.
Jiří Hanzlíček