PETR POKORNÝ
Od počátku roku bylo v kraji zpracováno 25 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadené dřevní hmoty
Lesy v Jihočeském kraji zůstanou zelené. Podle šéfa jihočeského krajského ředitelství Lesů ČR v Českých Budějovicích Karla Trůbla se správcům státních lesů podařilo v regionu stiženém několik let po sobě přírodními kalamitami zažehnat v jimi spravovaných lesích rozvoj kůrovcové kalamity.
Problémy zahájila sněhová kalamita v lednu 2006, které v kraji padlo za oběť 1,5 miliónu metrů krychlových dříví. V lednu 2007 pak vichřice Kyrill poničila 2 milióny a vichřice Emma v březnu 2008 dalších 500 tisíc metrů krychlových dříví.
V roce 2009 došlo v důsledku těchto kalamit k nárůstu populace kůrovců, kteří napadli více než 100 tisíc metrů krychlových dříví, což představuje přibližně jednu devítinu z 880 tisíc metrů krychlových obvyklé celkové roční těžby. Správcům státních lesů na jihu Čech se přesto podařilo těžbou a protikůrovcovými opatřeními hrozící kalamitu odvrátit. „Dnes, když kůrovci přestali létat, je možné bilancovat. Od počátku roku bylo v kraji zpracováno 25 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadené dřevní hmoty, což je méně než čtvrtina loňského objemu. Do konce tohoto roku očekáváme, že u nás bude oproti jiným územím dohledáno již pouze několik set kůrovcem napadených stromů. Můžeme říci, že důsledkem intenzivních obranných opatření proti kůrovci je skutečnost, že kvůli těžbám kůrovcových stromů v lesích ve správě Lesů ČR nevznikají nové holiny. Les zůstává zelený. Místo řešení kůrovcové kalamity se tak můžeme soustředit na výchovu porostů mladých i obnovu porostů dospělých,” zdůraznil Trůbl.
Rychlé dosažení normálního stavu bude pro příští rok současně znamenat úměrný pokles obranných opatření. Jen letos Lesy ČR v Jihočeském kraji použily téměř 100 tisíc různých lapáků a 5700 lapačů.
„Příští rok počítáme s tím, že větší objemy obranných opatření budeme muset soustředit na hranice s lesy těch vlastníků a správců, kde se situaci s kůrovcem zvládnout nepodařilo, zejména pak na hranice s Národním parkem Šumava. Vyšší počty obranných opatření preventivně umístíme i na hranice s nejstarší českou rezervací Žofínský prales, která je bezzásahová,” doplnil.
Lesy ČR v Jihočeském kraji spravují přibližně 164 tisíc hektarů lesa a ročně těží okolo 880 tisíc metrů krychlových dřeva. Těžby kůrovcových stromů tak v letošním roce budou představovat necelých 3,5 procenta. Lesy ČR naproti tomu jen v letošním roce v Jižních Čechách vysadily více než 6 miliónů sazenic nových stromků.