Praha - Střední Čechy
RADEK PLAVECKÝ
Příští týden začnou očekávaná jednání o budoucnosti rozsáhlého prostoru brdských lesů. Armáda se rozhodla zrušit Vojenský újezd Brdy a nyní se musí rozhodnout, co bude s územím dál.
Některé obce Plzeňska, kam území také zasahuje, si už ve svých plánech začaly oblast „porcovat”, naopak středočeské obce chtějí ucelené území zachovat a vyhlásit na něm chráněnou krajinnou oblast.
„Obcím jde o vodu, o lesy, ale také už jsem slyšel o plánech na hotely. Některé obce z Plzeňského kraje chtějí návrat hranic katastrálního území před vznikem vojenského újezdu, tím by ale ukrojily kus ze Středočeského kraje,” uvedl náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí Miloš Petera (ČSSD). Zástupci kraje na konci minulého týdne předložili ministerstvu obrany svůj záměr.
„Máme zájem o převod prostoru na území Středočeského kraje do našeho majetku a kraj by pak zajistil správu území. Jedině zachováním celistvosti se lépe zajistí ochrana celého území a vyvarujeme se jeho devastace,” řekl Právu Petera.
O všem by měli zástupci dotčených obcí a krajů jednat s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Ten přijede příští týden do Jinců, kde sídlí jedna z vojenských posádek, a uskuteční se tady první jednání o budoucnosti vojenského prostoru.
Termín byl ale posunut z původně plánovaného úterý na čtvrtek 11. srpna na žádost jednoho z úřadů, který se rozhovorů zúčastní.
„Samotné rušení vojenského újezdu bude dlouhodobý a postupný proces. Jsme si vědomi dopadu tohoto rozhodnutí na místní obyvatelstvo a chod místních samospráv. Chceme najít ta nejvhodnější východiska pro všechny zainteresované strany,” uvedla Jana Růžičková z tiskového oddělení ministerstva obrany s tím, že by si území mělo zachovat svůj jedinečný ráz. Na území už existuje přírodní park Brdy-Hřebeny. Ten byl vyhlášen už v roce 2009 a rozkládá se jižně mezi Prahou a Jinci.
Zrušením vojenského újezdu Brdy by se současná plocha pěti vojenských újezdů v celé ČR, přesahující 129 tisíc hektarů, zmenšila o 26 tisíc hektarů. „I po zrušení újezdu pro nás zůstává perspektivní 13. dělostřelecká brigáda v Jincích a nepočítá se s jejím zrušením či stěhováním. V případě uvolnění vojenského újezdu zůstane jednotce posádkové cvičiště pro střelby z ručních zbraní a základní taktický a dělostřelecký výcvik. Ostré střelby a taktická cvičení by probíhaly v některém ze zbývajících újezdů,” uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Brdy jsou pro mnohé obce Příbramska a Plzeňska významným zdrojem pitné vody.
Okrajové části jsou vyhledávaným místem houbařů, borůvkářů a turistů, vede tudy i několik cyklostezek. V minulosti se ale také proslavily díky zájmu americké armády postavit tady vojenský radar. Z tohoto záměru Američané ustoupili.
Ještě před setkáním s ministrem se podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové uskuteční 3. srpna společné jednání hejtmanů Středočeského kraje Davida Ratha a Plzeňského kraje Milana Chovance o možné variantě řešení vojenského újezdu Brdy po jeho případném zrušení. „Přizváni byli i starostové dotčených obcí,” uvedla Mascheková.