V Egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch dnes zahajovacím ceremoniálem oficiálně začne konference OSN o změnách klimatu COP27. Zúčastní se ho i český premiér Petr Fiala, jenž do Egypta přicestoval v neděli. Světoví státníci, ale také odborníci či zástupci nevládních organizací budou o hrozících rizicích plynoucích z globálního oteplování a nezbytných protiopatřeních jednat až do 18. listopadu.
Vzhledem k situaci ve světě, poznamenané energetickou krizí, válkou na Ukrajině a z toho plynoucím oslabením svorného odhodlání řešit klimatické problémy, se od konference na Sinajském poloostrově neočekávají dalekosáhlé závěry. Dopady změn klimatu jsou přitom podle části expertů stále závažnější.
Oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje, posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví, varovala v neděli Světová meteorologická organizace (WMO). Její šéf Petteri Taalas varoval, že udržet oteplování pod dohodnutou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou už se nejspíš nepodaří a katastrofální důsledky změn klimatu budou stále citelnější.
Jedním z ústředních bodů jednání má být posouzení praktické realizace odklonu od používání uhlí, jak bylo ujednáno na loňském klimatickém summitu ve Skotsku. Podle Fialy se Česká republika chystá přistoupit ke globálnímu závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu v porovnání s rokem 2020.
Už v neděli se delegáti shodli, že projednají, zda by měly bohaté státy vyplácet kompenzace chudším zemím ohroženým klimatickými změnami.
Konference se zúčastní zástupci 195 států i Evropské unie. V pátek je v Šarm aš-Šajchu očekáván americký prezident Joe Biden a už dnes například nový britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří na okraj konference plánují i první vzájemné setkání. Fiala z Egypta odcestuje v úterý, kdy ho ještě čeká kulatý stůl o hospodaření s vodou, panelová diskuse a projev.
ČTK