logo Silvarium tisk
MICHAL KOČÍ

Lesníci každoročně bojují se zloději stromků, i když je nabízejí za nízké ceny. Ty ale neodradí ani vysoká pokuta, která jim za krádež hrozí.

Vyškovsko - Zaplatit za vánoční stromek stokoruny někde na tržnici nebo raději riskovat a ušetřit? Někdo stále dává přednost druhé možnosti a před Štědrým dnem vyrazí s pilkou do lesa.

„S krádežemi se potýkáme, ostatně jako každý rok. Ani letošní předvánoční čas není výjimkou.

Nicméně jehličnanů už moc nesázíme, i proto je těch případů méně,” potvrdil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Doplnil, že podle zkušeností lesníků se na krádežích většinou podílejí lidé z vesnic v okolí lesů.

Zloději jdou po jedlích

Podle Pavlíka přitom není problém opatřit si stromek u lesníků legálně a ne za moc vysokou cenu. Hajní jsou ochotní se zájemcem zajít do lesa a uříznout čerstvý stromek podle jeho výběru. „Vlastní stromky se snažíme prodávat. S prodejem se zaměřujeme zejména na obce v okolí lesa, o žádné velké prodeje se ale nejedná,”řekl Pavlík.

Jehličnaté porosty převažují v račickém polesí. Většinou je tvoří smrk, o ty ale zloději moc zájem nemají. „Čeho je méně, o to je největší zájem. Právě proto bývají nejvíce postižené borové a jedlové porosty,”upřesnil Pavlík.

Kvůli tomu, že státní lesy nemůžou poptávku všech zájemců uspokojit, prodávají stromky většinou soukromí podnikatelé. Ti mají zpravidla i mnohem bohatší nabídku. Ceny jsou ale několikanásobně vyšší. Například jedle, která je letos v prodeji méně, stojí až sedmset korun.

Pro mnohé je tak výhodnější vyrazit do lesa a jeden ze symbolů Vánoc si odnést domů. Zlodějům hrozí pokuta. „Pachateli hrozí pokuta až do výše patnácti tisíc korun,” informovala policejní mluvčí Monika Novotná.

Majitel lesa se může podle ní na policii obrátit v případě, že se mu podaří přistihnout zloděje při činu. Policisté mu pak napaří pokutu ve výši jednoho tisíce korun.

Také lesní stráž může nenechavcům uložit na místě až tisíci korunovou pokutu. V případě správního řízení na obci pak postih činí až pět tisíc korun. Podle lesníků, kteří v tomto období častěji procházejí les, je ale poměrně obtížné nachytat zloděje.

Pokuty často neodrazují

To potvrzuje například starosta Podivic Jiří Marák. „Uřezané stromky v lesech vídám docela často, ale konkrétně nic nevím. Těžko někoho chytíte za ruku, když krade,”nastínil Marák.

Podle lesníků nebývá největší problém v tom, že zloděj ukradne jeden stromek. Horší je, že přitom poškodí třeba tři další. „Zloděj poškozuje kulturu dřeviny. Naproti tomu lesník moc dobře ví, který stromek může uříznout. Zloděje to ale nezajímá, uřízne ten, který se mu bude nejlépe vyjímat doma v obýváku,” povzdechnul si Pavlík.

Pobertům nahrává i skutečnost, že majitelé lesů ustupují i od používání chemického repelentu, který není vidět a v přírodě není cítit. Zato v teple domova se jeho zápach projeví a zkazí každému zloději Vánoce. „Taková opatření u nás neděláme,” řekl například majitel soukromého lesa Miroslav Štelc z Orlovic.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě