MILAN KILIÁN
Na dlažbě skončí stovka lidí z Národního parku Šumava, mezi nimi i známí odborníci
Deník aktuálně
Šumava – Čistka, msta, likvidace nepohodlných – i taková slova se objevují v souvislosti s propouštěním, které rozjela Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava (NPŠ). Podle kritiků se nový ředitel Jan Stráský a spol. zbavují nepohodlných pracovníků, kteří trvali na ochraně přírody či byli proti černým stavbám na území parku. Vedení NP Šale jakékoli úvahy o mstě odmítá a tvrdí, že nemá jinou možnost než propouštět, neboť snižování stavů nařídil ministr. Navíc jde jen o první krok, do konce roku dostanou výpověď další desítky lidí. Hájeni jsou zatím jen lidé bojující s kůrovcovou kalamitou.
Dostali výpovědi
Kvůli zrušení pracovního místa musí opustit Správu NPŠ ke 30. září prvních čtrnáct lidí. Mezi nimi jsou například architektka Eliška Priharová, která nesouhlasila s dodatečným povolením černých staveb na území NPŠ, Pavel Hlavatý, jenž rozhodoval i o kácení kůrovcem napadených stromů či použití chemických prostředků v chráněných územích,Pavel Šustr, jehož jméno je spojeno se sledováním pohybu velkých zvířat, či bývalý starosta Kašperských Hor František Stíbal, jenž jako hydrolog výrazně přispíval k revitalizaci rašelinišť. Kvůli tomu se Stráský ocitl pod palbou kritiky ze strany ekologických aktivistů i Stínové vědecké rady(SVR)NPŠ.
Tvrdá kritika
„Je to cílená likvidace základních funkcí, které národní park má plnit. Tedy dodržování zákonů, což je evidentní zejména u černých staveb,” řekl Deníku Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. „Cílem tohoto propouštění je evidentně zejména odstranění nepohodlných lidí a názorů,” doplnil předseda SVR Jakub Hruška. To ostatně v rozhovoru s Deníkem naznačila i Priharová. „Myslím si, že to může mít souvislost s nepovolováním černých staveb. I u ostatních se domníváme, že důvod,který zaměstnavatel uvedl, není zase tak pravdivý,” uvedla Priharová. SVR proto vyjádřila důrazný nesouhlas s těmito kroky a varuje před další ztrátou odbornosti a kompetentnosti Správy NPŠ i před vážným ohrožením kontinuity dlouhodobých výzkumů.
Třetina odejde
Vedení NPŠ jednoznačně odmítá, že by šlo o čistku. „To v žádném případě. Lidi, kteří musí z parku odejít, si vytipovali náměstci, jejich nadřízení,” uvedl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek a dodal, že dle nařízení ministra životního prostředí Tomáše Chalupy musí Správa NP a CHKO Šumava do tří let snížit počet zaměstnanců o třicet procent. „Nyní pracuje na správě více než tři sta lidí. Propustit budeme muset 90 až 95 lidí. Nyní řešíme, kteří lidé to budou a ze kterých sekcí správy parku. V první vlně to odnesli lidé ze státní správy, vědecké části a vnitřního úseku. Další propouštění bude nutné ještě do konce tohoto roku. Propouštění se zatím nedotklo sekce péče o les,což je v době kůrovcové kalamity logické,”doplnil Pechoušek.
Vadí i agentura
Kritikům se také nelíbí, že správa parku sice na jedné straně propouští, na druhé straně ale od příchodu Stráského přijímala nové lidi, mimo jiné manažera pro regionální vztahy, personálního auditora, referenta obchodního oddělení a další. Trnem v oku je i to, že si správa parku najala PR agenturu, jíž platí 150 tisíc korun měsíčně, a platí zbytečně i dalším externistům. Vedení parku ale odmítá, že by takto vynaložené prostředky mohlo přesunout na mzdy a zachránit tak některá místa. „V zásadě je nutné rozlišovat mzdové prostředky a prostředky provozní či na služby. Nelze to směšovat. Na mzdy dostáváme příspěvek od státu, jsme příspěvková organizace. Příspěvek na příští rok bude nejnižší za poslední roky. Jiný zdroj na mzdové prostředky nemáme. Pokud bychom nepropustili lidi, tak bychom pro ty, co tu zůstanou, neměli od ledna peníze na mzdy. Propuštěním zaměstnanců ušetříme více než pět milionů tři sta tisíc korun,” vysvětlil Pechoušek a dodal,že nehrozí, že by po poměrně masivním propouštění měl být ochromen chod správy,jak se někteří kritici obávají.