Jan BEČVÁŘ
Fórum čtenářů
Naše práce, tedy práce zaměstnanců Správy Národního parku Šumava, Územního pracoviště na Modravě se v minulém roce zaměřila hlavně na omezení a zabránění škod, které způsoboval kůrovec, vylétávající v milionech kusů z bezzásahových zón. To znamená - vyhledávání kůrovcem napadených stromů a jejich asanace v zónách zásahových. Naši práci nám v oblasti Na Ztraceném zkomplikovala tzv. blokáda, kterou uspořádalo jedno vícebarevné hnutí, zřejmě z důvodu svého zviditelnění a přísunu peněz od organizací, které nechají pro tento rok na pokoji.
S ochranou přírody neměla tato jejich činnost nic společného, protože řvoucí a pobíhající hordy lidí v I. i II. zónách ničemu nepomohly, spíše naopak. Velkým úsilím pracovníků Územního pracoviště Modrava se přes tyto překážky podařilo kůrovce udržet v přijatelném stavu, aby neznamenal nebezpečí pro okolní porosty.
Dále jsme se zabývali především výsadbou a pěstováním lesů. V podzimním období jsme uspořádali, přes opětovné protesty tzv.
ekologů, několik akcí na zalesňování pro občany, kde jsme se setkali s velkým pochopením a podporou naší činnosti, jak v asanaci kůrovcem napadených stromů, tak v péči o zbylé lesy. Pří těchto akcích jsme společně s desítkami dobrovolníků z celé republiky, kteří přijeli Šumavě skutečně pomáhat, vysázeli několik tisíc nových jedlí, buků, javorů a jeřábů.
Důležitou náplní naší práce byla i péče o turisty, kteří k nám dorazili, rozvoj turistických a lyžařských tras a opravy a rozšiřování veškerých zařízení, sloužících ke spokojenosti návštěvníků v oblasti Modravska. V letošním roce 2012, vzhledem k napjatému rozpočtu a nedostatku peněz, budeme muset některé činnosti omezit. Můžeme jen doufat, že to nebude na úkor omezení asanačních prací souvisejících s kůrovcovou kalamitou ani opatření vedoucích k omezení turistické návštěvnosti národního parku. Je ale jasné, že obojí by uvítala tzv. ekologická hnutí a skupiny, které se, bohužel, na ochraně přírody jen přiživují.