V tiskové zprávě z jednání předsednictva TOP 09 ze dne 27. 4. 2011, které se zabývalo současnou situací v Národním parku Šumava, se mimo jiné praví: „Zcela jednoznačně se musí dosáhnout toho, aby na majetcích sousedících s národním parkem bylo zabráněno škodám.“
Město Kašperské Hory je vlastníkem třetího největšího obecního lesního majetku v České republice o celkové rozloze
Od větrné vichřice v lednu 2007 jsou lesy města Kašperské Hory vystaveny devastaci v důsledku nezvládnuté kůrovcové kalamity vzniklé na základě nezodpovědného rozhodnutí bývalého ministra životního prostředí. Lýkožrout smrkový nerozlišuje, komu který strom patří, v zóně kterého režimu se právě jeho potrava nachází a navíc i hranice národního parku jsou mu zcela lhostejné.
Zastupitele města Kašperské Hory proto zajímá, jak budou před kůrovcem chráněny lesy nejen na majetcích sousedících, ale především lesy města na území, na němž byl zřízen národní park. Vážnost tohoto stavu je o to složitější, že razantní opatření k zastavení kůrovcové kalamity, navržená současným ředitelem parku PhDr. Stráským, byla Ministerstvem ŽP výrazně redukována. Zcela jistě to zajímá i další města a obce, jejichž lesy na území národního parku jsou již několik let poškozovány.
Za občany Kašperských Hor se proto ptám, zda prohlášení předsednictva TOP 09 bylo myšleno zcela vážně a když ano - jakými konkrétními opatřeními tedy bude vzniku dalších škod bráněno? Pokud toto prohlášení nemá být jen prázdnou proklamací pro nezainteresovanou laickou veřejnost, musí být konkrétní opatření provedena rychle a razantně, neboť jen tak lze zachránit poslední zbytky národního pokladu, který Šumava pro český národ představuje.