Antonín Viktora, Václav Janouš
Potíže s únikem informací z uzavřených jednání nemají jen politici. Stejný problém nyní řeší ekologičtí aktivisté, kteří bojují s vedením Národního parku Šumava. Zápisem z jejich porady se teď baví i úředníci ministerstva životního prostředí.
VIMPERK Že mezi ekologickými aktivisty a novým šéfem Národního parku Šumava Janem Stráským nevznikne žádné hluboké přátelství, bylo jasné už v lednu, když tento věčně kouřící turista a poslední federální premiér do své nové funkce nastoupil. Neuběhly ani dva měsíce a ekologové už začali chystat plán, jak Stráského donutit k odchodu.
Zástupci sdružení jako Hnutí Duha, Zelený kruh či Koalice pro Naturu jej projednávali na společné schůzce 16. března. Na ní si stanovili i své cíle. Kromě odvolání Stráského mezi ně patří i zamezit přijetí nového zákona o národním parku a zachovat jeho vědeckou radu, která se po nástupu Stráského rozpadla.
Jak to chtějí dokázat?Hnutí Duha například slíbilo pomoci s hromadným posíláním dopisů a e-mailů s dotazy a stížnostmiministru životního prostředí Tomáši Chalupovi. „Maily adresované Chalupovi dát na vědomí i Stráskému (Stráský si není jistý a nesouhlas veřejnostimu vadí),” stojí v zápisu z porady.
Aktivisté do svého plánu zařadili i blokádu těžařů, kteří by chtěli v parku kácet stromy. Počítá se s ní však jen jako s krajní možností. Reálnější obrysy má protestní akce, při které by příznivci nevládních organizací celý týden bubnovali před ředitelstvím národního parku. Zápis z porady aktivistů však unikl přes internet ven. Minulý týden si jej začali mailem rozesílat starostové šumavských obcí i úředníci ministerstva životního prostředí.
Přečetl si jej iministr Tomáš Chalupa. „Vypadá to jako vyhlášení války. Svědčí to hlavně o tom, že kolem Šumavy propukla hysterie. Takové kroky by věcné a odborné debatě, která by byla zapotřebí, neprospěly,” uvedl.
Jaromíru Bláhovi z Hnutí Duha únik informací nevadí. „My nic netajíme. Je to jen neškodný soupis nápadů, co bychom všechno mohli podniknout,” řekl. Potvrdil však, že vypuzení Stráského z křesla šéfa parku je skutečně cílem aktivistů.
„Nové vedení parku je absolutně nekompetentní, podporuje zájmové podnikatelské skupiny, které chtějí na těžbě v parku vydělat,” tvrdí Bláha.
Stráský o poradě ekologů ví, nechce se k ní však vyjadřovat. Trvá však na postoji, kterým si sice získal na svou stranu šumavské starosty, ale aktivisty rozpálil do běla. Kvůli boji s kůrovcem chce na Šumavě vyhlásit kalamitní stav a umožnit tak kácení napadených stromů, a to výběrově i v prvních, tedy nejcennějších zónách parku.
Rozhodující slovo v tom bude mít ministr Chalupa - ještě nedávno starosta Prahy 6, který se se složitými problémy Šumavy teprve seznamuje. „Nechci se tvářit, že všemu rozumím. Ministerstvo však určitě nerozhodne v rozporu s doporučením odborníků. Pan Stráský má jako ředitel dál moji podporu,” vzkázal ekologům.
Ti se zatím soustředí na to, aby pro svou věc získali podporu veřejnosti. K jejich výzvě k zachování šumavské přírody se připojují první známé osobnosti, například prezident Václav Havel, režisérka Olga Sommerová či spisovatel Ivan Klíma.