HORNÍ PLANÁ - Dřevo ze šumavských lesů se v minulých letech po tisících kamionech vyváželo pod cenou do zahraničí, místo aby živilo místní ekonomiku. Obce podle něj nemají ani dřevní odpad do kotelen, místní pily prý dovážejí dražší dřevo z jiných částí země.
Pro ČTK to prohlásil předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta Horní Plané Jiří Hůlka.
Avšak podle Karla Hanzíka z obchodního oddělení dřevo určitě nebylo prodáno pod cenou do ciziny. Velké evropské firmy mají totiž jednotné ceníky pro všechny dodavatele. V roce 2007 (po orkánu Kyrill) se prodalo 581 000 metrů krychlových dřeva, v roce 2008 to bylo 135 000, o rok později pak 250 000 a loni 293 000 metrů kubických. „Na 65 procent dřeva bylo prodáno dřevozpracujícím firmám na Klatovsku, Prachaticku a Českokrumlovsku.
Do zemí EU bylo prodáno 14 procent dříví,“ uvedla mluvčí parku Jana Zvettlerová. Jak upozornil náměstek ředitele správy parku Jiří Mánek, peníze získané za prodej dřeva zůstávají v rozpočtu správy parku a investují se zpět do lesa. „Za dvacetiletou existenci Národního parku Šumava se v lesích v jeho správě vytěžily téměř čtyři miliony metrů kubických dřeva. Valná většina padla kvůli větrným smrštím a lýkožroutům,“ upozornil Mánek. Podle Hůlky ale místní obyvatelé z těchto peněz neviděli ani korunu. „V infrastruktuře Šumavy se neobjevily,“ uvedl.
V národním parku se dřevní odpad neprodukuje, protože ten zůstává v lesích. Podle ČTK správa parku nyní zjišťuje požadavky na palivové dříví, a bude se ho snažit pro obyvatele žijící v parku zajistit z kůrovcových těžeb. Obce, které nesídlí v parku, musí hledat pro své kotelny jiné zdroje - například širší ochranné pásmo národního parku tvoří CHKO Šumava, které se rozkládá na 99 624 hektarech. Většinu hospodářských lesů tam vlastní Lesy ČR či Vojenské lesy.