logo Silvarium tisk

V Bavorském lese se člověk cítí líp, píší čtenáři. Ale nabízejí také ironickou vizi budoucnosti hor zbavených ekologů.

- ad Bavorský les patří turistům, MF DNES, 30. 10. 2010 Byla jsem na Luzném z německé strany, vyšlapla jsem až k Modrému sloupu, podívala se průzorem mezi stromy k Březníku, vyklepala kamínky z bot a vydala se zpátky na německou stranu. Po cestě, která je evidentně po staletí používaná, prostě vozová cesta. Místy je vidět, že byla podélně zpevněna dřevěnými trámky, nejspíše v místech, kde hrozilo rozmáčení při tání sněhu. Stejná cesta od Modrého sloupu vypadá neužívaně, zarostla půlmetrovými stromky, asi ji chtějí zrušit. On ten tetřev je ale i na německé straně. A proč němečtí turisté tetřeva neohrožují?

Já jsem ale tři roky na Luzném nebyla a mezitím se odehrálo něco neuvěřitelného. Mrtvý les okolo Luzného žije, je mladý, ale silný. Celé hrozné pole mrtvých stromů je plně saturované mladými stromky, některé jsou už pět metrů vysoké. Ty mrtvé stromy dnes už nepůsobí tak nepříjemně, jsou prostě součástí toho pralesa a tak dožijí. Jsem pro přírodní postup na Šumavě, odmítám těžení v první zóně narodního parku. Vlasta Vavřínová, Praha 3 Zdravím a reaguji na článek o Bavorském lese. Člověk se tam cítí mnohem lépe, u nás je to jen boj proti kůrovci a také proti turistům. Je to škoda, ale například Krušné hory jsou pro návštěvníky mnohem přívětivější než Šumava, kde vládne těžařská lobby a zákazy. Stejné je to i v zimě, neboť lyžování na Javoru je zážitek, u nás bída. Vladimír Havránek, Vejprnice » ad Šéf Šumavy skončil. Uleví se nám, říkají starostové, MF DNES, 2. 11. 2010 Jak by také mohla vypadat Šumava v roce 2025?

Odejmutím statutu Národní park Šumavě v r. 2015 konečně Šumava získala šanci ke svému plnohodnotnému rozvoji a návštěvníci zelené Šumavy cítí tuto skutečnost na každém kroku. Šumava je tu prostě pro ně.

Ani postupné globální oteplování Země nezastavilo českého tvořivého ducha a tak si s posledními typy apretace umělého sněhu mohou milovníci zimních sportů užívat sněhu do jeho teploty až 10 stupňů Celsia. Navíc se nové druhy insekticidů o tu zelenou tvář Šumavy postaraly natolik, že je dnes možné začít probírku stromů ke kácení i v těch dříve tzv. nedotknutelných jádrech.

Nejvíce ale potěší to, že se v současné době přenáší těžiště zimních radovánek spíše na motorové sněžné skútry, vybavené čtyřstupňovými filtry výfukových zplodin, v létě pak kralují šumavským stráním především čtyřkolky. Šumava prostě zachytila technický pokrok a může konkurovat velkým evropským střediskům rekreace.

Stavidlo rozvoje pomohli po dlouholetých bojích otevřít především moudří starostové obcí centrální oblasti. Povolením ke kácení stromů a výsadbou nových, geneticky upravených stromů s mnohem vyšší výtěžností, se otevřel pro šumavské obce penězovod a přístup ke zvýšení zaměstnanosti, výstavbě bytových domů a dokonce i montovaných domků pro méně movité občany. Lesy jsou zdrojem bohatství, i když je nutné přiznat, že nabídka nyní převyšuje poptávku a tak již několik let cena dřevní suroviny klesá. Největší problém Šumavy je však jednou provždy vyřešen speciálními insekticidními postřiky, které vytlačují kůrovce zpět do bavorského národního parku.

Počty návštěvníků na Šumavě sice klesají, šumavští starostové si ale i bez bývalé správy národního parku a jejich nesmyslných předpisů poradili a z peněz na investice jsou podporovány výstavby zábavních podniků, heren, petangu, kuželníků a kulečníků a mnoho dalších turistických lákadel. Dnes a denně tak naplňují heslo Šumava patří lidem. Dnes už není třeba být miliardářem, abychom si mohli na Šumavě postavit domek. Rozvojových území u obytných sídel, stejně jako území věnovaných zábavě, je po zrušení Správy NP bohudík dost.

Připomeňme si začátky boje o přiblížení Šumavy lidem, kdy například obec Borová Lada měnila za pochodu architekturu Šumavy jako pionýři Divokého západu. Značné prostředky získá oblast Šumavy z právě dokončované privatizace šumavských lesů a pronájmu dalších území. Bohužel, značné finanční prostředky opět tečou neznámo kam a je nutno připomenout velké vládní koalici, že zaspala při tvorbě potřebné legislativy. Jako už pokolikáté. Konečně se také podařilo realizovat dávný sen jednoho z prvních našich premiérů a prezidentů a tak jsme mohli přivítat tzv. Černý seznam ekologických aktivistů, od nichž právě hrozilo zastavení výše popsaných procesů. Budoucnost Šumavy je tak pro další generaci zajištěna.

A na závěr ještě vzkaz starostů centrální části Šumavy našim občanům i zahraničním návštěvníkům: Pro vás jsme vybudovali adrenalinové areály, mimoúrovňová křížení moto i cyklokrosových tratí, skateboardové trasy, lovná centra zvěře. Pro vás jsme ozelenili Šumavu, pro vás vznikla hustá síť restaurací a ubytovacích kapacit i uvolnění předpisů pro stavby, pro vás jsme zpřístupnili celou Šumavu. Nechápeme proto stále klesající objemy návštěvníků. Věříme však, že spolu se svými lobbisty prosadíme vznik poradního týmu ministerstva zemědělství, pod které šumavské lesy dnes patří a který se bude touto otázkou neprodleně zabývat. Alois Mach, Plzeň

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě