logo Silvarium tisk

Vzniknou další přírodní zahrady školek a škol, rozjedou se nové kurzy environmentální výchovy a děti zamíří do přírody pro zlepšení zdraví i porozumění tématům životního prostředí. Díky hned třem nově vyhlášeným dotačním výzvám z Národního programu Životní prostředí tak získá environmentální vzdělávání a osvěta v oblasti změny klimatu další vzpruhu. Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR a také z Národního plánu obnovy na ně Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo téměř sto osmdesát milionů korun.

„Posilujeme třicetiletou tradici ekologické výchovy u nás, investujeme do zlepšení povědomí dětí o přírodě a oživujeme jejich vztah k životnímu prostředí kontaktem s přírodou, ať už na táboře nebo na školní zahradě. Poznávání světa okolo nás i všech změn, ke kterým dochází v souvislosti se změnou klimatu, je důležité pro naši budoucnost. Díky dotačním výzvám mohou i školy zpestřit a doplnit výuku. Nezapomínáme ani na budoucí učitele, pro které je také jedna z výzev určena,“ vysvětluje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Přírodní zahrady

Dotační výzva č. 5/2022 nabízí školám, školkám a dalším vzdělávacím institucím možnost získat peníze pro posílení výchovy u předškolních dětí a žáků základních a středních škol s vyšším využíváním kontaktu s přírodním prostředím. Žadatelé si mohou díky dotaci vybudovat přírodní zahrady, které následně slouží předškolním dětem. Ty mohou v přírodním prostředí pozorovat brouky, rostliny, vodní režim a další přírodní procesy, a zároveň se učí venku. Výzva z Národního programu Životní prostředí navazuje na předchozí výzvy stejného typu, díky kterým vznikly už stovky přírodních zahrad. „Téma životního prostředí je u mladé generace stále více populárnější, a to i díky naší podpoře ekovýchovných projektů, kam se nepochybně řadí i přírodní zahrady u školských zařízení, na kterých lze v praxi řadu přírodních procesů srozumitelně demonstrovat. Doposud jsme investovali do 1 088 takových projektů částku přes 400 milionů korun a po dotacích se vždy jen zaprášilo,“ informuje ministryně Anna Hubáčková.

Peníze z výzvy lze využít na zázemí pro subjekty inspirované konceptem lesní mateřské a základní školy, stejně tak i na vybudování i úpravy venkovních areálů a pozemků základních, středních škol a vyšších odborných škol pro podporu výuky ve venkovním prostředí.

Novinkou výzvy je rozšíření okruhu možných žadatelů oprávněných příjemců podpory o vyšší odborné školy, lesní základní školy a příspěvkové organizace zřízené územním samosprávným celkem, například Domy dětí a mládeže. Naopak žádat nemohou střediska Environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), pro které nabízíme k využití jiné zdroje.

„Pro zájemce je připraveno 100 milionů korun, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt je 100 tisíc korun a maximální 500 tisíc korun. Žádosti mohou elektronicky podávat letos od 3. října do 30. listopadu, nejpozději však do vyčerpání alokace,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Osvěta klimatické změny

Dotační výzva 6/2022 z Národního programu Životní prostředí podpoří denní a pobytové výukové programy, konkrétně se zaměřením na téma klimatické změny, které chce zprostředkovávat starším dětem a mládeži od 2. stupně základní školy až po studenty vysokých škol, myslí také na členy zájmových uskupení v té samé věkové kategorii. Dotace budou vypláceny ze zdrojů Národního plánu obnovy, připraveno je celkem 46,5 milionu korun. Oprávněnými žadateli jsou všechny právnické osoby, které splní předepsané podmínky programu a výzvy s výjimkou obchodních korporací, politických stran a hnutí a organizačních složek státu. U denních a pobytových ekologických výukových programů pro děti a mládež může žadatel obdržet na projekt podporu ve výši 50 až 300 tisíc korun. Dotace na jednu osobohodinu činí 50 korun u denních programů a 80 korun u pobytových programů. Příjem žádostí začíná 1. července 2022 a trvá do konce října 2022.

Výukové programy pro děti i učitele

Dotace z výzvy č. 7/2022 z Národního programu Životní prostředí podobně jako u předchozí výzvy podpoří denní a pobytové vzdělávací programy. Ty jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také pro učitele všech stupňů škol, budoucí učitele, tedy zejména studenty pedagogických oborů a lektory vzdělávacích organizací.

„Oproti předchozí výzvě došlo k několika změnám, navýšili jsme podporu ze 70 na 80 korun za jednu osobohodinu v kategorii děti a mládež, a to u pobytových ekologických výukových programů. Zároveň došlo k navýšení maximální výše podpory na 300 tisíc korun v důsledku obecného zvýšení cen v posledním roce,“ informuje Petr Valdman.

Pro výzvu je alokováno celkem 33 milionů korun. Příjem žádostí začíná 1. července a trvá do 31. října 2022, nejpozději však do vyčerpání alokace.

„Nově nabídnuté finanční prostředky umožní vzniknout stovkám dalších ekologických programů, ať už dlouhodobých nebo jednorázových. Jsem přesvědčena, že si děti kontakt s přírodou užijí a že to posílí jejich vztah k životnímu prostředí,“ uzavírá ministryně Anna Hubáčková.

TZ MŽP

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě