František LUTONSKÝ, moderátor
Dobrý den, vítejte u Interview ČT 24. Jak jste před malou chvílí slyšeli, ekologičtí aktivisté začali blokovat les u Modravy, aby zabránili kácení stromů napadených kůrovcem. Jde o oblast, která byla dřív bezzásahová, teď už to o ní ale neplatí. Předseda Strany Ondřej zelených byl dnes na Šumavě. Vítám vás, dobrý den.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Dobrý den.
František LUTONSKÝ, moderátor
Protože vy jste vyjádřili ekologickým aktivistům podporu a říkali jste, že budete s nimi tu blokádu sdílet dokonce osobně tak dlouho, jak jen to půjde, tak já se možná na úvod zeptám, jak dlouho to půjde.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
No, budeme tam tak dlouho, dokud nezačne ředitel národního parku dodržovat zákony. Zákony platí úplně pro všechny a pokud zákony říkají, že se v bezzásahových zónách nezasahuje, že se tam prostě nekácí, tak se tam kácet nebude. A pokud není schopen, není schopen vedení národního parku ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak já jsem říkal už ale v úvodu, že v tuhle chvíli nemluvíme o bezzásahové zóně.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
No, ta už bezzásahová bohužel není a my jsme, já jsem dnes byl tedy na Šumavě, přijel jsem ze Šumavy rovnou sem za vámi a pokud to bude potřeba, tak se na Šumavu vrátím. Tam zůstala skupina lidí, kteří dále monitorují to, zda se kácí či ne. A bude tam tak dlouho a možná přijdou i další posily, dokud se nepřestane nelegálně kácet.
František LUTONSKÝ, moderátor
No ne že byste mi to úplně vysvětlil, protože v tuhle chvíli opravdu nemluvíme o bezzásahové zóně, ale v podstatě o druhé zóně, kde se kácet smí.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
No, mluvíme i o bezzásahové zóně, protože my jsme dnes zjistili, mám to tady zdokladováno na fotkách, viděl jsem to na vlastní oči, že stromy určené ke kácení jsou označeny i v té první bezzásahové zóně. To znamená, vedení parku má v úmyslu kácet i v té první zóně. My jsme dnes monitorovali tu situaci ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobře, ale primárně šlo o to bez, teda respektive o tu zásahovou zónu u Ptačího potoka a na Ztraceném.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Přesně tak. Tam se nezasahovalo. My jsme zjistili, že v předchozích dnech a hodinách se tam velmi intenzivně kácelo, jsou tam označeny další stovky a stovky stromů určené k pokácení. Je evidentní, že ty procesy, které jsou popsané, známé, tak povedou k tomu, že tam vzniknou holiny. A dokonce ty stromy, které jsou pokáceny, zasaženy kůrovcem, tak jsou nějakých sto metrů možná od skutečného postupu kůrovce. To znamená ony toto kácení vůbec nic nepřinese, ty stromy budou napadeny a zůstanou napadeny a ničemu vlastně nezabrání. My ... Já si myslím na základě toho, co jsem dnes viděl na vlastní oči, že to svědčí možná o nějakém skrytém úmyslu, protože jasně argumenty, které dali v minulosti experti, akademici, zkušenosti ze zahraničí, z Rakouska, z Německa, jak se v takovýchto situacích zachovat, pokud tu chceme mít skutečně divokou přírodu na takovýchto místech, tak vedení parku evidentně nerespektuje.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak já se pokusím dát ještě ten pohled v podstatě správy národního parku, která říká, že v té lokalitě Ptačího potoka a na Ztraceném jde o to, že je to v podstatě kousek od lesů, které jsou v majetku města Kašperské Hory a město Kašperské Hory požádalo správu národního parku o zásah, aby se kůrovec nešířil do jejich lesa. Je to logický argument podle vás?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Argument to v nějakém smyslu je, ale je potřeba se podívat, zdali to pomůže, nebo nepomůže. A je, my si myslíme, že tomu lesu to nepomůže, že tam v těch místech, kde se ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Myšleno tomu lesu v majetku města Kašperských Hor?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Ano, ano. My si myslíme, že vlastně ten les si musí především pomoci sám a je prokazatelné, že si už na řadě jiných míst pomoci dokázal. Tam, kde například v minulých měsících místa, která navštívil pan prezident Klaus nebo dokonce ještě dříve Miloš Zeman a říkali, podivovali se nad tím, jak je ta příroda tam zničená, tak evidentně se dobře nedívali, protože na těch samých místech už vyrůstal les nový. A to je přesně ten proces, který je potřeba respektovat. Je evidentní, že potřebujeme velmi nutně jasná pravidla, nejlépe v podobě zákona, která upraví to, jakým způsobem se bude nadále s národním parkem nakládat, tak aby tam skutečně byly reprezentovány zájmy jak těch obcí, lidí žijících v tom místě, tak samozřejmě i té divoké přírody, kterou si chceme uchovat.
František LUTONSKÝ, moderátor
To je všechno nepochybně běh na poměrně dlouhou trať. A v okamžiku, kdy tady experti mluví o tom, že jsme v tuhle chvíli na prahu, já nevím, tisícileté kůrovcové kalamity, tak co s tím dělat, aby ten les neodešel úplně kompletně celý?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Myslím si, že by se měly jasně stanovit a dodržovat pravidla, která se nastavila, a to, že v některých zónách se prostě bude, že se ponechá, ponechají přírodní procesy nadále běžet, tak aby si příroda mohla skutečně pomoci sama. Je potřeba udělat další kroky, které s tím budou souviset. My navrhujeme a navrhli jsme nejenom ten, vyzvali jsme nejenom veřejnost, aby se přidala a podpořila tuto blokádu, kdy evidentně právo ani racionální argumenty nefungují, je potřeba fyzicky bránit kácení divoké šumavské přírody a její znehodnocování, tak vedle toho jsme zároveň i popsali nějakých 6 principů, které si myslíme, že by se měly do budoucna uplatňovat. Jedním z nich je, že by měly být jednak zceleny ty nejcennější, zcelena ta nejcennější místa, mělo by se tedy uplatňovat nějaká celostní konzistentní politika vůči těmto bezzásahovým zónám, ale je možné taky uvažovat o zavedení čtvrtých zón, které by se týkaly například obcí, kde by byl umožněn nějaký druh rozvoje tak, aby v něm byl uplatňován i ten zájem rozvoje, po kterém obce natolik volají. A je možné hovořit o dalších principech, které by bylo možné do takového zákona o šumavském národním parku vtělit.
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobře, to jsou všechno vize, to jsou všechno koncepty. V podstatě na Šumavě neprobíhá pořád nic jiného než souboj o tyhle vize. Navíc vždycky před různými volbami se ten boj zintenzivňuje. Teď je pro mě velkou záhadou, proč je to zrovna v tom mezivolebním období ...
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Protože vedení parku nedodržuje zákony.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ale co má teda vlastně v tuhle chvíli dělat, aby zabránilo té tisícileté kůrovcové kalamitě? Protože jako zabývejme se tím aktuálním stavem. Tam je to opravdu velký problém, hrozí, že kůrovec, lidově řečeno, sežere v podstatě všechen les na Šumavě. Co s tím má teda správa národního parku dělat?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
To by neměli říkat politici jako já. Já tady tlumočím názory, které jsou názory expertů, akademiků, lidí, kteří se zabývají dlouhá léta, dlouhá desetiletí sledováním těchto procesů a ti hrubě nesouhlasí s postupem vedení, současného vedení národního parku. Před dvěma měsíci právě ta část expertní rady národního parku opustila radu, jsou to skutečně respektovaní čeští vědci, ekologové, přírodní vědci, kteří vyjádřili tento nesouhlas. A já si myslím, že tu, pokud tady hovoříme o nějaké tisícileté katastrofické kůrovcové vlně, tak je evidentní, že kácením ji nevyřešíme, protože to bychom Šumavu museli vykácet úplně celou. Je evidentní, že musíme dát průchod přírodním procesům, naučit se respektovat přírodu a pokoušet se sladit zájem o rozvoj těch místních lidí a obcí zároveň samozřejmě s tím, že si chceme uchovat a rozvíjet divokou přírodu na tomto místě, protože to, co se tam ...
František LUTONSKÝ, moderátor
A je to právě vhodné v době té tisícileté kůrovcové kalamity?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Právě tam je potřeba velmi citlivě zasahovat, a tohle není možné označit za citlivé zásahy. Ve chvíli, kdy existují pravidla o tom, že se prostě někde kácet nebude, těch míst není mnoho, jsou velmi cenná, tak se tam kácet nebude a není tady žádný samozvaný arbitr, který řekne tentokrát zákony nemusíme dodržovat. To pan ředitel Stráský při vší úctě prostě není. To znamená, i ty látky, které byly používány k potírání kůrovce v těch minulých týdnech, ty také nebyly v souladu se zákonem. Koneckonců Inspekce životního prostředí konstatovala, že tam park porušil zákon. To už je poněkolikáté. Nám se podařilo respektive ekologickým organizacím ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobře, ale zatím není rozhodnuto o pokutě, jestli se nemýlím, je tam nějaká lhůta na odvolání a v podstatě se jenom, protože je potřeba říct taky, že národní park si v podstatě ty výjimky uděluje sám sobě.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Což je asi jedna z dalších absurdit, které je potřeba říci. My jsme samozřejmě byli na toto všechno připraveni na tom místě samotném mezi lidmi, milovníky Šumavy, kteří se rozhodli přijet fyzicky bránit tomu nelegálnímu kácení, tak mezi nimi je i právník, který samozřejmě tu situaci má velmi pečlivě zanalyzovanou a ten papír, který by potenciálně s sebou dřevorubci mohli mít, ten takzvaný protokol, to je vlastně téměř bezcenný kus papíru, který si vlastně park uděluje sám sobě a nemá v podstatě žádnou hodnotu. Stejně tak my si myslíme, že je potřeba úplně změnit filozofii toho, jakým způsobem se se Šumavou zachází, že je potřeba vytvořit skutečně mnohem lepší a více pluralitní platformu pro to, kdo bude moci mluvit do těchto pravidel, kdo je má stanovovat a udržovat. My si myslíme, že dnes tomu tak není, že by o Národním parku Šumava měli spolurozhodovat také zástupci regionu, zástupci místních obcí, byť ne ve většině, byť třeba minoritně, tak samozřejmě by měli i naopak oni přihlížet, vždy principiálně přihlížet k expertním názorům vědců.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ale je třeba říct, že v tuhle chvíli obce nejsou moc na vaší straně.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Jsou mezi starosty i ti, kteří na naší straně jsou. My se ale ptáme, v jakém zájmu hovoří. My jsme vždycky říkali jako zelení, že si přejeme, aby Šumava, pokud má tam být zachována takto úžasná jedinečná příroda, tak zároveň je potřeba hovořit naprosto otevřeně o tom, jakým způsobem tam mají žít lidé v těsné blízkosti s touto přírodou, jaké ekonomické zájmy tam se mohou uplatňovat a to je naprosto legitimní debata, proto také voláme po zákonu o Národním parku Šumava, který by to zohlednil.
František LUTONSKÝ, moderátor
No ne, tak ti lidé v podstatě ten nejčastější argument je, že oni nemají ani taková práva, jaká má ten kůrovec.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
No, ale my se přece tady bavíme především o lese, nikoli o kůrovci. Kůrovec přijde, kůrovec odejde, ta příroda si s ním poradí. My můžeme tomu pomoci více či méně, ale je potřeba, když jsem dneska projížděl ráno kolem páté hodiny, tak jsem vjížděl do Šumavy po, já nevím, asi 2 letech, kdy jsem tam byl naposledy, tak jsem se zhrozil, jaké stavby a kde všude se staví. Šumava nyní je vystavena obrovskému tlaku developerů, stavebníků, kteří samozřejmě vidí, že ta jedinečná příroda, která na Šumavě je, tak láká tisíce a tisíce turistů, ale proč tam jezdí? Oni se tam nedívají na holiny, které tam vykácí pan Stráský a jeho dřevorubci, oni tam přicházejí za divočinou, které je v Evropě čím dál méně. A to si musíme zachovat a vedle toho ale také řešit legitimní zájmy obcí, které chějí žít. A já si myslím, že právě turistický ruch ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak kdybych vás chytl za slovo, tak tam nepřicházejí ani za pahýly, které zbudou po kůrovci teda.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Ale my se bavíme o tom, jaká cesta vede tady z této kalamity. Jestli je to cesta přes motorovou pilu, anebo je to cesta, která spíše podporuje přírodní procesy, které v tom parku, v tom lese probíhají. My jsme samozřejmě pro to druhé. Myslíme si, že to, co tam nyní probíhá, tak je spíše výrazem ideologie, kde se mimořádně dobře notuje ministr životního prostředí, ředitel pan Stráský a Václav Klaus, který vidí vlastně v Šumavě určitou laboratoř svých bludných ideologií, které hlásá ve svých knihách.
František LUTONSKÝ, moderátor
A pak taky některé obce teda, abychom ...
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
A je potřeba ale hovořit také o tom, že dneska se jedná vlastně nejenom o tom, jestli se vykácí pár stromečků někde, ale o tom, jaký charakter bude mít ta příroda do budoucna a zda na tom místě, kde se kácí, kde je dneska, probíhá frontální útok na jedinečnou přírodu, jestli tam nebude za pár měsíců nebo let stát další lanovka, jestli tam nebudou další stavby a jestli tam vůbec Šumava za pár let bude v té podobě, v jaké ji známe dnes. To je to, o čem se rozhoduje. To znamená, my se na to musíme podívat úplně jinýma očima, a proto taky ta blokáda, kterou jsme podpořili jako Strana zelených, to je blokáda občanská, ke které my jsme se přidali, tak je naprosto poklidná. Já mám informace o tom, když tam dnes přišla policie, kterou jsme tam přizvali, aby vyšetřila a zdokumentovala to nelegální kácení, tak veškerá ta konverzace probíhala naprosto klidně, věcně a to je přesně ten, ta dimenze nebo ten charakter, který by taková debata o Šumavě měla mít.
František LUTONSKÝ, moderátor
K Šumavě, stejně jako třeba k jaderné energetice jste zaujímali jako Strana zelených i v minulosti dosti razantní postoje, dokonce jste byli ve vládě, která měla něco v programovém prohlášení, něco jiného bylo obsahem státní energetické koncepce. Když se teď podíváte na tu politiku, kterou předvádí vládní koalice, tak to musí cítit předseda Strany zelených určité zadostiučinění, ne?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Zadostiučinění v jakém slova smyslu? Že se tady dává průchod ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Ve smyslu toho, že spousta lidí čekala nějakou změnu, kroužkovalo, křížkovalo se tady a zelení se ocitli někde, nechci říkat úplně v politickém suterénu, ale na cestě, odkud není moc návratu v tuhle chvíli.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
On tam návrat je. Němečtí Zelení v roce 90 vypadli z Bundestagu a o 4 roky později se tam vrátili. Já si myslím, že něco takového dříve či později čeká také zelené. Nečeká, my na tom tvrdě pracujeme. Jeden rozdíl tady velmi hluboký je. Všechny ostatní projekty a politické strany, které kdy padly v minulosti z toho středového spektra z parlamentu, tak to byly strany, které neměly žádnou pevnou filozofii, měly velmi fluidní elektorát. Byly to strany, které se rozpadly právě proto, že se staly součástí toho establishmentu. My jsme sice se podíleli na koaliční vládě, al rozhodně nemůže nikdo říci, že jsme se stali součástí establishmentu. My jsme strana, která hájí veřejný zájem, máme 350 zastupitelů a zastupitelek po celé republice, máme starosty a starostky, máme jich víc, než mají Věci veřejné, které získaly dvojnásobek hlasů v parlamentních volbách než my v roce 2006. My jsme strana, která je v komunálně ukotvená, která pracuje na té lokální a regionální úrovni, a proto má šanci se vrátit.
František LUTONSKÝ, moderátor
Přes to přese všechno na té celostátní politice zůstalo velké rozčarování z působení Strany zelených. Jak tohle chcete zvrátit? Teď teda, když to použiju na příkladu Šumavy, tak to vypadá, že Strana zelených se vrací k těmto pirátským akcím, blokádám, v podstatě ke kořenům.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
My k nim nepřistupujeme nějak lacině. My jsme čekali na to, zda vyslyší racionální argumenty vedení šumavského parku, ale opakovaně se ukázalo, že nikoli. A proto jsme pochopili, podobně jako řada dalších občanů, kteří na tom místě jsou, že je potřeba skutečně fyzicky dnes bránit veřejný zájem, ochranu přírody a nejenom tu. Ale především zájem veřejný v řadě dalších oblastí. A my jako strana jsme za sebou možná pro některé zanechali nějakou hořkost, možná, že jsme nenaplnili představy a očekávání těch, kteří nás v roce 2006 volili, ale přesto v roce 2010 přesně před rokem tady bylo bezmála 140 tisíc lidí, kteří i přes veškeré útoky na Stranu zelených, ať už od energetických lobby, ať už od našich politických konkurentů často velmi špinavých prostě věří v to, že náš program a naše filozofie je správná. A na tom my musíme stavět. A proto taky jsme těch 12 měsíců uplynulých tvrdě pracovali a připravili jsme rozvojové projekty, které by nám měly pomoci se do té parlamentní arény znova vrátit.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak teď máme vládu, která se zmítá ve vlastních problémech poměrně dost, která velmi pozdě předkládá reformy, které slíbila voličům. Jste teda s těmi 130 nebo 140 tisíci voliči v tuhle chvíli, kteří jsou za vámi nebo byli, tak jste pro ně nějakým partnerem?
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Já pevně věřím, že čím dál víc. My jsme, některé průzkumy říkají, že máme 2,5, 3%. Je evidentní, že například agentury jako Factum Invenio, tam je evidentní stoupající tendence. My se blížíme 5%, snad o 2 desetiny, o 3 desetiny. Tady nejde o to, kdy jsme měli kolik procent v kterém průzkumu v ten daný moment. A o tom, jestli je tady nějaký trend, já pozoruji z reakcí lidí, kteří poznali to, že jejich volba Věcí veřejných, TOP 09, že to byla bublina, která velmi rychle splaskla a opět se snaží přemýšlet o tom, co je možné pro tuto zemi udělat. Jestli jejich hlas byl skutečně využit správně. A ti se obracejí k nám. Já se setkávám dennodenně s lidmi, kteří nebyli a nejsou spokojeni s tím, jak volili nebo naopak se utvrdili v tom, že zelené volili správně.
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobře, ale na čem se teda konkrétně můžete profilovat? Tak jako mě napadá samozřejmě jaderná energetika, čímž byste byli úplně diametrálně odlišní v podstatě od všech sněmovních stran v tuhle chvíli.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
My jsme strana, která se liší v řadě ohledů. My se lišíme například v tom, že máme na rozdíl od ostatních politických stran křišťálově čisté finance. Naše strana je financována tak transparentně, že jdeme daleko za rámec současného zákona. My jsme sami připravili před měsícem a zveřejnili paragrafované znění zákona o politických strana, které drasticky otevírá a zprůhledňuje financování politických stran. Těch 18 principů, které tam prosazujeme, tak většinu z nich my dnes už dodržujeme dobrovolně sami bez toho, abychom k tomu potřebovali zákon. Já jsem je předal všem zástupcům parlamentních politických stran a první, kdo se ozval s tím, že chce spolupracovat, byli komunisté. Postupně se ozvaly další politické strany a nyní mám vlastně i přes léto schůzky se zástupci parlamentních stran, kteří chtějí využít tuhle naši předlohu a já pevně věřím, že se ji podaří prosadit. Vidíte, že i neparlamentní politická strana může přicházet s novými iniciativami a nastavovat zrcadlo. My jsme také museli začít hledat cesty, jak financovat naši politiku bez toho, abychom čerpali příspěvky od státu, o které jsme přišli. A myslím, že se nám to daří. My jsme to postavili na dvou takových pilířích. Tím prvním je etický fundraising, to znamená etické partnerství s těmi, kdo nás chtějí podporovat, kdo podobně jako my zakládají například svoje podnikání na udržitelných technologiích, na šetrných technologiích. A potom druhý případ, to je vlastně něco jako obrozenectví. I obrozenci se skládali po miniaturních částkách na to velké národní divadlo, tak i my oslovujeme naše příznivce, nejenom členy strany a žádáme je o například stokorunový měsíční příspěvek, který nám trvale posílají na náš účet. Ten počet lidí roste a my díky nim už máme pro tento rok jsme získali přes 500 tisíc korun a věřím, že se nám podaří takto financovat naši politiku průhledně a čistě i do budoucna.
František LUTONSKÝ, moderátor
Tak jenom doufejme, že to nebude divadlo. Předseda Strany zelených Ondřej Liška byl dnes hostem Interview ČT 24. Moc vám děkuju, že jste přišel.
Ondřej LIŠKA, předseda Strany zelených
Děkuji za pozvání, na shledanou.
František LUTONSKÝ, moderátor
A vám, divákům čtyřiadvacítky, díky za pozornost, mějte se dobře, přeji vám klidný víkend. Na shledanou.