22.4.2011
Interview ČT24 18:30
František LUTONSKÝ, moderátor
Dobrý den, vítejte u Interview ČT 24. Kácení stromů bez těžké techniky v některých částech první zóny Šumavy, zákaz leteckého postřiku, zákaz biocidů a pokácené stromy musí zůstat na místě k zetlení. Tak takové je poslední rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy k Šumavě. Ten se tak nepostavil ani na stranu obcí, ani na stranu ochránců přírody. A naším hostem je starosta jedné ze šumavských obcí, starosta Modravy Antonín Schubert, kterého zdravím do Plzně. Dobrý den, pane starosto.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Dobrý den.
František LUTONSKÝ, moderátor
Jenom na úvod, ať se tak zorientujeme. V jako obec vlastníte několik tisíc hektarů z území národního parku. Jak vlastně rozhodnutí Tomáše Chalupy v tuhle chvíli chápete, jak jste ho přijal?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Nevlastníme několik tisíc hektarů. Určitě ne. Ale tak odpovím hned na tu druhou otázku. To rozhodnutí Tomáše Chalupy jako ministra životního prostředí chápu jako kompromisní řešení toho dlouholetého šumavského sporu a jak dopadne, to samozřejmě v průběhu času uvidíme.
František LUTONSKÝ, moderátor
A řešení je definitivní dle vašeho názoru?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Já si myslím, že to určitě definitivní řešení není, protože opravdu je to velmi kompromisní řešení. Já bych tady nehledal vítěze ani na jedné, ani na druhé straně. Já si myslím, že ministr životního prostředí byl postaven do velmi složité role ve velmi krátkém čase vymyslet něco takového, co by se v dnešní složité situaci na Šumavě dalo aplikovat pro to, aby všechny strany sporu se nějakým způsobem uklidnily.
František LUTONSKÝ, moderátor
A teď, co se vlastně změní, protože v těch nejcennějších oblastech národního parku se stejně v podstatě jakoby kácet nesmí.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
No, tak já si myslím předně, že se změní rétorika, protože nový pan ředitel Správy Národního parku Šumava, pan doktor Stráský se nesnaží ani fabulovat, ani lhát a snaží se říkat ty věci přesně tak, jak jsou. To znamená, že se změní skutečně ta rétorika, čili změní se i ten dav vlků, který budou po tom doktoru Stráském chňapat a budou se ho snažit nějakým způsobem ponížit. Ale do té funkce ředitele národního parku určitě i s touto, s tímto vědomím vstupoval. A na druhé straně se má možnost ta Šumava prezentovat jako místo, kde skutečně nerozhoduje ani jedna, ani druhá strana sporu, ale kde rozhoduje ten orgán, který je za to plně odpovědný a pan ministr Chalupa si za to tu odpovědnost bere. A taky ale ponese na druhou stranu důsledky z té odpovědnosti.
František LUTONSKÝ, moderátor
No, a jak berete tedy to, že se v podstatě ministr postavil proti plánům nového ředitele parku Jana Stráského?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak on se proti nim postavil pouze z části. Já to jeho stanovisko nebo to nařízení panu ředitelovi národního parku chápu jako stanovisko, kterému říká ano, já vidím, že na té Šumavě jsou problémy, že jsou to problémy dlouholeté, že se nám nepodaří určitě je vyřešit v tomto časovém období. Ale určitě bych neviděl, že to je něco, s čím by určitě pan doktor Stráský nepočítal. Já si myslím, že každý člověk, který ten spor vnímá a doktor Stráský ten spor vnímá dlouhodobě, že musel být připravený na to, že úplně s tím, co ministrovi předložil ke schválení, tak úplně ze sta procent s tím neuspěje.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ale vy jako zástupce jedné z těch obcí tak trváte na svém, že jedinou šancí, jak kůrovce zastavit je nějaké rozsáhlejší kácení. Rozumím tomu dobře?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak jako tu otázku pokládáte bohužel trošku jako pro mě zjednodušeně, protože tady nejde o to, o spor, zda kácet či nekácet. Dneska ráno ve vaší televizi velmi příjemně hovořil pan doktor Cílek, kterého si velmi vážím, a ten tam přeci jednoznačně řekl: "Tak jak budeme mít velké bezzásahové zóny, o to větší budou vykácené zóny, které na ně budou navazovat. Čili já se budu za několik let, možná už na konci tohoto roku nebo na začátku příštího roku, protože na rozdíl od všech lidí, kteří na tu Šumavu jezdí se dívat, ať jste to vy, ať jsou to vědci, ať jsou to /nesrozumitelné/, ať jsou to jakýkoli aktivisti, tak my tam žijeme. To je náš životní prostor a my chceme o tom životním prostoru z části taky spolurozhodovat. A já se budu ptát pana ministra, když Modrava, která doposud leží uprostřed zeleného lesa, bude ležet uprostřed pasek, jestli to jeho rozhodnutí bylo správné, protože taky Modrava může ležet uprostřed těch odumřelých stromových porostů a ani ty paseky, ani ty odumřelé stromové porosty, porosty s vysokými stromy určitě nejsou tou atraktivitou, kterou by chtěl návštěvník Šumavy a návštěvník náš, návštěvník Modravy vidět.
František LUTONSKÝ, moderátor
Mimochodem vyhání teda kůrovcová kalamita turisty ze Šumavy, nebo nevyhání?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak pakliže budeme sledovat dlouhodobý klesající trend návštěvnosti těch nejúspěšnějších ploch, kde probíhá jak tedy ten přirozený vývoj a na to navazující těžební činnosti, a budete se ptát místních podnikatelů, tak ti vám budou říkat, podnikatelů v cestovním ruchu, že nenastal ten trend, který je prezentován v sousedním Národním parku Bavorský les nebo byl prezentován v sousedním Národním parku Bavorský les, ale ten trend je prudce klesající. Čili dá se z toho usuzovat, jestliže to území ztrácí nějakou atraktivnost, tak tím i klesá počet návštěvníků.
František LUTONSKÝ, moderátor
On totiž každý nový šéf parku nebo každý nový šéf ministerstva životního prostředí vždycky říká, že chce hlavně ochranu přírody, regionální rozvoj, že se chce dobře postarat o turisty. Tak kdybyste měl říct, co je nebo podle vašeho pohledu by mělo být tím základním procesem na Šumavě, jestli by to měla být právě teda turistika, ochrana přírody nebo něco ve stylu třeba i biologické laboratoře.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak v žádném případě ne laboratoř. Kategorie jedna Světového svazu ochrany přírody jsou vědecké parky. Na Šumavě nebyl vyhlášen vědecký park, na Šumavě byl vyhlášen národní park. Čili vedle ochrany přírodních procesů je to právě rozvoj turistiky a rekreace. Takže všichni ministři životního prostředí se snažili pouze o jedno jediné - nějakým způsobem jakoby tu Šumavu uchopit bez jakéhokoli uchopení, protože od počátku vzniku, od počátku vyhlášení Národního parku Bavorský les tady probíhá útrpná tragikomedie až fraška, která se nazývá Zákon o Národním parku Šumava. Takže tam bych jakoby nějakou podporu o tom, co si ta vláda dala do vínku v roce 1991, když tu Šumavu vyhlásila národním parkem, a to je, že tím hlavním ekonomickým motorem na Šumavě bude právě ten turistický ruch, tak to se tedy opravdu nestalo.
František LUTONSKÝ, moderátor
No, ono mimochodem, a teď nevím, jestli se nemýlím, ale tuším, že ne. Ani vládní programové prohlášení, když teda vyzýváte v podstatě celostátní politiky a zmínil jste zákon o Národním parku Šumava, tak ani vládní programové prohlášení se o tom nezmiňuje.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
No, tak samozřejmě. Šumava, to je takové nechtěné, nechtěný adolescent, který je neposlušný, který je odbojný, který se vlastně nikomu nehodí, lidově řečeno, do krámu a taky nikdo ho nechce žádný způsobem vychovat. Ale dá se na něm udělat dobře politická kariéra.
František LUTONSKÝ, moderátor
No, a jak si to vysvětlujete, že vždycky před volbami a pak těsně po volbách se o Šumavě mluví a najednou nic?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak to je tradice české politiky a já bych to úplně tak nespojoval s tou Šumavou. Akorát, že ta Šumava je dobré opravdu téma k tomu takhle o tom hovořit a je to takový ..., já bych to opravdu nazval tradicí v českých zemích.
František LUTONSKÝ, moderátor
Jako že se dá zjednodušit právě na to kácet, nekácet?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
No právě. Jako to téma kácet nekácet ... Ono mně se zdá, že vlastně vůbec není stanoveno, co ... Nikdo nechce stanovit nebo nikdo v dosavadní historii Národního parku Šumava a v březnu jsme mohli oslavit 20 let Národního parku Šumava a nikdo v té jeho 20leté historii vlastně nechtěl stanovit žádná pravidla. Včerejší ne rozhodnutí, ale nasměrování Tomáše Chalupy taky nestanovuje žádná pravidla. Ono stanovuje vlastně to hřiště, ten rámec té hry na té Šumavě ohledně péče o lesní ekosystémy. Ale Šumava nemá pouze jenom ty lesní ekosystémy. Celý problém Šumavy prostě se točí okolo. Kůrovec, nekůrovec, kácet, nekácet a to tu Šumavu vlastně strašným způsobem ponižuje, do strašně jednoduchých politických témat.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ono odtud z Prahy to totiž vypadá tak, jako kdyby se pořád někdo přetahoval o nějaké koncepce, o rozhodnutí, navíc se pořád mění lidé, ať už na ministerstvu, tak také v Národním parku. S nimi v podstatě vize. Ty spory teda, když přijmu tu vaši tezi, se pořád prohlubují, tak jak si vysvětlujete, že to takhle je, když jsme říkali, že se z toho stává i předvolební téma, když na Šumavě žije ... Kolik žije na Šumavě stálých obyvatel? 3 tisíce?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak v obcích v Národním parku Šumava opravdu necelé 3 tisíce a vy jste říkal slovo koncepce, tak já musím říct, i antikoncepce je koncepce. To znamená, na Šumavě se spíše používá ta antikoncepce a vydává se za tu koncepci, protože někdy už ... Já se setkávám s renomovanými vědci, které pro českou vědu by mohly něco znamenat, a jsou schopni takových poklesků v otázce pravdy a říkání pravdy a popularizace vlastně problémů Šumavy, že na tom mi skutečně někdy zůstává nebo nad tím skutečně někdy zůstává rozum stát a musím se podivovat, že jsou to skutečně lidi, který ovládají vlastně fakulty a na těch fakultách, jestli to, co říkají mně do očí, jestli říkají tam, tak je to hodně smutné.
František LUTONSKÝ, moderátor
A nějaký takový poklesek vás napadne?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak podívejte se, nedávno jsem slyšel Jakuba Hrušku na Šumavě se staví nejvíc z celé republiky. Tak vloni jsme spolu seděli v jedné skupině pro přípravu plánu péče, kde oni souhlasili, jako vědci souhlasili, s rozborovou částí plánu péče a souhlasili s tím, že za 10 let se na Šumavě zastavil jeden hektar. To znamená 100x100 metrů. Jeden hektar se zastavěl novými stavbami v průběhu let 2001 až 2010. Já si myslím, že najdete kdekoli, kdekoli v České republice jakoukoli vesnici, kde se staví mnohem a mnohem víc. Stačí vám jenom dát příklad, když jsem tady jel, projížděl Losinou, tak v té Losině se staví možná dvacetinásobně víckrát než v jakékoli vsi na Šumavě.
František LUTONSKÝ, moderátor
Ona Šumava byla dřív vlastně takovým silným hospodářským prostředím, s tím, že se vysázely velmi silně smrkové monokultury. Bylo to tedy ještě dřív nebo tam se zrodily ty problémy, které v tuhle chvíli jsou?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Tak samozřejmě. Podívejte se, pan doktor Stráský říká jednu nádhernou větu. Děláme-li ten nebo chceme-li ten národní park, aby byl národním parkem, tak hospodáři v minulých letech z toho území něco vzali. A vraťme to tam do toho území, abysme nikdy nebyli v té historii postaveni před ty naše generace, které po nás přijdou a budou říkat ježiš, to byli pěkný pitomci, oni si neuvědomili, že v tom devatenáctým a dvacátým století se s tou Šumavou něco stalo. Ano, Šumava se přeměnila. Hercynská směs, kterou se tolik deklarovala a chlubila, když bylo málo lidí na Šumavě a na Šumavě začínal počátek kolonizace, tak ten les dělala pestrým nejenom z hlediska věkové struktury toho lesa, ale i z hlediska druhové struktury toho lesa. To znamená, že postupně ten hospodář z toho, z té Šumavy udělal potřebnou, protože tehdy, jak kníže pán, tak i socialistické plánované hospodářství potřebovalo tu smrkovou kulatinu, to smrkové dřevo, protože smrk a smrkové dřevo byla strategická surovina. Takže ten les potichu přeměnil na něco, co v historii na té Šumavě v tak velké míře nebylo. No, a s tím ale přicházejí samozřejmě i problémy, které jsou dneska zjednodušeny do problémů lýkožrouta smrkového.
František LUTONSKÝ, moderátor
Teď mi řekněte, vy jste to zmínil několikrát. Národní park Bavorský les. Tam když člověk přejde na druhou stranu hranice, tak vidí, že s národním parkem tam spolupracují obce, soukromníci. Když se podíváte na internetové stránky těch firem, které tam podnikají, a těch obcí, které tam jsou, tak vidíte loga Národního parku Bavorský les, vidíte, že se v podstatě k tomu všichni hlásí, což teda na Šumavě, upřímně řečeno jsem mockrát neviděl. Viděl-li jsem to vůbec. Čím to je? Je to jenom tím, že jsou takhle vyhrocené v podstatě v tuhle chvíli ty nálady, ať už mezi nějakými krajskými a regionálními politiky, zástupci správy parku, ministerstvem a podobně?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Pojďte dělat na Šumavu PR.
František LUTONSKÝ, moderátor
Probůh.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Takže víte co, ten rozhovor jsme začínali tím, že jako všichni mají tu Šumavu jako politické heslo. Na té Šumavě se stála přeci ta největší a nejkatastrofálnější chyba, která se mohla stát. Místní obyvatelstvo, i když s vyhlášením národního parku souhlasili, protože tehdy tam jezdili spanilé jízdy všech přemlouvačů a říkali vyhlašte ten národní park. Budete tady mít jistotu podnikání, budou tady růst jak houby po dešti zemědělské ekofarmy, agroturistika bude tím motorem, který vám sem přinese nejenom návštěvníky, ale i nové obyvatele. Budou tady vznikat projekty turistického ruchu. Nebudete se muset starat o žádnou infrastrukturu, stát vám zaplatí všechno, zaplatí vám cesty, chodníky, silnice, osvětlení, čističky, vodovody, kanalizace, nic z toho se nesplnilo. To znamená, jaká je největší újma, největší je morální újma, protože ten místní obyvatel si ten národní park tedy v žádném případě nevzal za svůj. A ten národní park je spíše překážkou v tom jeho normálním životě, protože ten národní park mu bere spoustu svobod a potom ještě, když sjede někam do nějakých nížin a řekne já jsem ze Šumavy, já jsem z Modravy, já jsem z toho národního parku, tak by ho byli ukamenovali, co je to za lumpa, co tam vlastně na té Šumavě se dělá.
František LUTONSKÝ, moderátor
A teď při vší úctě, nechci se nikoho dotknout, pane starosto, ale nemůžou si za to obyvatelé, minimálně někteří, sami? Když se podíváme, že vlastně v zastupitelstev těch obcí jsou i lidé, kteří, předpokládám, pracují i pro Národní park Šumava? Jako nedochází tam třeba i k nějakým takovýmhle střetům?
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
No, tak ta Správa Národního parku Šumava si v minulosti sakra vyžádala loajalitu pracovníků, tak aby byli v těch zastupitelstvech dostatečně loajální. Je to hrubý poklesek, opakoval se několikrát a odporuje to vůbec ústavě České republiky, ale jenom vám odpovídám v pravdě na to, kam až vlastně požadavek té loajality, kam až vede, kdy jsou vlastně tím státním správcem, protože Správa Národního parku Šumava není ničím jiným než státním správcem svěřeného území a měla by tam zejména ona dodržovat veškerá pravidla, která jsou s tím správcováním spojena a měla by dodržovat zejména ústavu České republiky. Takže já si myslím, protože asi tam vaše otázka směřovala, že ti, co ...
František LUTONSKÝ, moderátor
Ne, moje otázka směřovala pouze k tomu, že jsem se snažil upozornit na nějaký střet zájmů, který by tam mohl být. Jako vy už mluvíte o porušování ústavy, tak to nevím, to až tak daleko nejsem, nechám rozhodování na ústavních soudcích když tak s dovolením.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Ne, ne, tam jde o to, že ti, kteří sedí v těch obecních zastupitelstvech a jsou zaměstnanci Správy Národního parku Šumava, tak ti jsou postaveni skutečně do, mnohdy do velmi složité role, ale nesváděl bych na ně jakoukoli vinu, že mohou za ten stav té Šumavy. Oni za to doopravdy nemohou, oni jsou těmi nejmenšími pány v tom rozhodovacím procesu.
František LUTONSKÝ, moderátor
Starosta Modravy Antonín Schubert. Já vám mockrát děkuju za rozhovor, mějte se hezky a šťastnou cestu na Modravu. Na shledanou.
Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nez./
Děkuji, na shledanou.
František LUTONSKÝ, moderátor
A vám, divákům čtyřiadvacítky, děkuju za pozornost, mějte se dobře a užijte si Velikonoce.