MICHAL DUDA
Vlastníte kousek lesa, ve kterém hodláte porazit vzrostlé stromy? Pak nezapomeňte, že i těžba dřeva z vlastního lesa má svá pravidla. Vlastník každého lesa je povinen v lese hospodařit podle zákona o lesích a ve spolupráci se svým odborným lesním hospodářem. Pracovníci státní správy lesů se však stále častěji setkávají s tím, že lidé, kteří vlastní les, ani nevědí, že nějakého odborného lesního hospodáře mají. Pokud jsou ve vašem lese stromy, jejichž věk je více než 80 let, je nutné se při jejich těžbě řídit ustanoveními lesního zákona, zejména částí nazvanou „Těžba dříví”. Lesní zákon má číslo 289/1995 Sb., těžbou dříví se zabýv᧠33. Ten mimo jiné stanoví, že těžbu lze provést jen se souhlasem odborného lesního hospodáře. MáÂli těžba překročit tři metry krychlové na 1 ha za kalendářní rok, musí vlastník lesa, jakož i ten, kdo koupil stojící lesní porost, i ten, kdo provádí těžbu, předem písemně vyrozumět orgán státní správy lesů a doložit vyjádření příslušného odborného lesního hospodáře. Pokud orgán státní správy lesů nesdělí osobě, která jej písemně vyrozuměla o záměru provést těžbu, své stanovisko do 30 dnů ode dne doručení vyrozumění, může tato osoba těžbu provést. Orgánem státní správy lesů pro lesy na území okresu Rokycany je Městský úřad Rokycany, odbor životního prostředí. Výše zmíněným příslušným odborným lesním hospodářem je pro většinu vlastníků – fyzických osob – v okrese státní podnik Lesy České republiky, Lesní správa Přeštice. Tato lesní správa prostřednictvím svých revírníků zajišťuje odbornou správu pro vlastníky lesů.
Zdá se vám to všechno složité? Pokud k tomu však připočtete, že holinu, která po vytěžených stromech vznikne, musíte do dvou let znovu zalesnit, potom o vysazené stromky pečovat, zajistit jejich ochranu proti škodám zvěří, klikorohem, buření, nadále les vychovávat atd. atd. atd., je toho skutečně mnoho.
Všech popsaných starostí vás překvapivě může zbavit zajímavá nabídka na odkoupení vašeho lesa s tím, že kupující za Vás vyřídí všechny právní stránky převodu vlastnictví pozemku a další záležitosti. V poslední době lze však v médiích, ale hlavně z praxe státní správy lesů v Plzeňském kraji (a nejen tam) a České inspekce životního prostředí sledovat případy neoprávněných těžeb v lesích. Lze se setkat s takřka destruktivní činností některých společností, které vytěží a odvezou dřevo z lesa, za nimi však zůstává jen spoušť, holina, poškozené lesní cesty, případně nově vyježděné koleje po mechanismech v místech, kde žádná cesta nebyla. Mnohdy se stává, že vlastníkem zničeného lesního pozemku zůstává původní vlastník, protože v dokumentech pro katastrální úřad byla chyba, a pozemek nebylo možné převést na nového majitele. A původnímu majiteli zůstane zdevastovaný lesní pozemek, dřevo je odvezeno, v kapse je sice pár tisícovek, ale ty pro „kolotoč” se zalesněním, ošetřováním (viz výše) zdaleka nestačí.
V poslední době se nějaké nabídky na takto nevýhodné odkoupení lesních pozemků objevily i ve schránkách vlastníků lesů v okrese Rokycany. Proto je dobré, aby vlastníci lesů byli při případném prodeji svých lesních pozemků, na nichž lesní porosty jistě vypěstovali jejich otcové a dědové, velice obezřetní. I zde se spolupráce s Vaším odborným lesním hospodářem může více než vyplatit.